24.03.2017/14:15

Grupa Schwarz gromadzi fundusze na dalszą ekspansję w Europie Wschodniej

Grupa Schwarz pozyskała 180 mln euro z funduszy, pochodzących z konsorcjum finansowego, które przeznaczone będą na dalszy rozwój sieci w Rumunii i Bułgarii oraz na debiut w Mołdawii. Z tej kwoty 110 mln euro pochodzi z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - informuje Planet Retail.

Kredyt zostanie wykorzystany na rozwój sieci dyskontów Lidl w Bułgarii i Rumunii oraz Kaufland w Mołdawii. Wniosek finansowy Grupy Schwarz zyskał aprobatę EBOiR, ponieważ firma wykazała swoją wiarygodność co do kwestii środowiskowych, bezpieczeństwa i ochrony pracowników i przekonała bank, że rozwój sieci pozostanie w zgodzie z jego zasadami.

Planet Retail zwraca uwagę, że podobna pożyczka, w kwocie 350 mln euro, został firmie udzielona w 2015 r. przez Bank Światowy i wykorzystana została na ekspansję w Polsce, Rumunii, Serbii, Bułgarii i Chorwacji.

Rumunia jest obecnie jednym z ważniejszych rynków dla Kauflanda, sieć jest tam liderem. W 2016 r. uruchomione zostało 6 nowych marketów, podobna liczba ma powstać w 2017 r., a starsze placówki mają być modernizowane. Lidl ma obecnie w Rumunii ponad 200 dyskontów i w tym roku zamierza tę liczbę powiększać.

Grupa stara się jak najlepiej wykorzystać potencjał rumuńskiego rynku, a jednocześnie testuje na nim nowe rozwiązania, ponieważ Rumuni bardzo chętnie korzystają z nowinek technicznych. W kilku tamtejszych sklepach została wdrożona usługa Scan&Pay, pozwalająca klientom płacić za zakupy smartfonem, z pominięciem kolejek przy kasach.

W Mołdawii Kaufland pojawi się pod koniec roku, ewentualnie na początku roku 2018. W kraju o ok. 3,5 mln mieszkańców jest miejsce na kilka supermarketów. Sieć jest już znana mieszkańcom tego kraju, którzy masowo uprawiają turystykę zakupową w Rumunii, co jest tym łatwiejsze, że ich głównym językiem jest rumuński. Obecnie w Mołdawii działają głównie lokalne sieci.

Z kolei w Bułgarii Grupa Schwarz ma nieco ponad 50 Kauflandów i blisko 100 dyskontów Lidl. Aby umocnić się na tym rynku, Lidl zamierza rozwijać tamtejszy łańcuch dostaw. Na ten cel Grupa również pozyskała wsparcie finansowe, uzyskując we wrześniu 2015 r. 80 mln euro kredytów z Międzynarodowej Korporacji Finansowej, afiliowanej przy Banku Światowym.

Warto zaznaczyć, że Lidl Bułgaria rozwija współpracę z lokalnymi dostawcami, którzy dostarczają ok. 40% produktów. Liczba lokalnych firm współpracujących z Lidlem wzrosła w ubiegłym roku o 74 podmioty. Tego rodzaju współpraca zwiększa możliwości pozyskiwania funduszy przez koncern.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.