25.01.2021/20:59

Grupa X5 Retail urosła o 14,3 proc. dzięki transformacji cyfrowej

Największy detalista w Rosji, X5 Retail Group, odnotował silny wzrost sprzedaży o 14,3 proc. w 2020 roku. 8,8 proc. tego wzrostu było spowodowane wzrostem powierzchni sprzedaży, co jest zauważalne w roku, zwłaszcza w roku, w którym otwarcia nowych sklepów były ograniczone przez pandemię. 

Ponad 1400 nowych sklepów zostało dodanych do wieloformatowej sieci sklepów spożywczych X5, której placówki zwiększyły nacisk na asortyment świeżych, gotowych do spożycia i na wynos produktów w swoich supermarketach i okolicznych sklepach takich jak Perekrestok, Pyaterochka. Oczekuje się, że w 2021 r. tempo rozwoju szybko rozwijającej się sieci sklepów X5 będzie kontynuowane.

Transformacja cyfrowa miała znaczący wpływ na wyniki X5. Grupa zaliczyła w poprzednim roku trzycyfrowy wzrost sprzedaży cyfrowej netto (o 362,2 proc.). Wynik był wspierany przez usługi przesyłek ekspresowych ostatniej mili i rosnącą sieć 5Post, a także szybko rozwijający się sklep spożywczy online oraz serwis Perekrestok Vprok.

Rozwój nowoczesnych usług, dostaw i e-commerce był w Rosji utrudniony z powodu niewystarczającej infrastruktury oraz niezbyt nowoczesnego podejścia do handlu. Jednak rynek e-commerce wzrósł obecnie o ponad 150 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat, osiągając sprzedaż na poziomie 22,5 mld dolarów. 

Pandemia przyczyniła się do dalszego przyspieszenia tego procesu. Zainteresowanie zagranicznych graczy, w tym Alibaby z platformą AliExpress, a ostatnio Amazona, wciąż rośnie, co czyni ten rynek ważnym źródłem przyszłych możliwości rozwoju dla lokalnych i międzynarodowych dostawców.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także