31.07.2020/10:10

GUS: Żywność i napoje potaniały w lipcu o 1,4 proc. względem czerwca

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,1 proc. - podał w piątek GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1 proc.

Według tzw. szacunku flash, ceny żywności i napojów bezalkoholowych były lipcu o 3,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Natomiast w porównaniu z czerwcem br. spadły o 1,4 proc.

Przypomnijmy, że w czerwcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 5,7 proc. wyższe niż rok wcześniej, a o 0,1 proc. niższe niż w maju. W czerwcu inflacja CPI wyniosła 3,3 proc. w ujęciu rok do roku i 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.

- Inflacja CPI spadła w lipcu do 3,1 proc. Oczekiwaliśmy 2,9 proc. Mimo idealnego trafienia cen żywności (-1,4 proc. m/m) nie udało nam się poprawnie wytypować inflacji bazowej. Ta prawdopodobnie jeszcze wzrosła do 4,3 proc. - komentują na gorąco analitycy mBanku.

Również analitycy Pekao SA zwracają uwagę na "wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w lipcu". - Ceny żywności mocno w dół m/m, paliwa zgodnie z oczekiwaniami w górę. Zaskoczyła ponownie inflacja bazowa (wzrost w okolice 4,3 proc. r/r) - dodają.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także