30.10.2020/14:36

Gwałtowny wzrost upadłości hurtowni FMCG. Narastają problemy z wypłacalnością w przemyśle spożywczym

Liczba niewypłacalności polskich firm opublikowanych w oficjalnych źródłach (Monitorach Sądowych i Gospodarczych) była w trzecim kwartale na rekordowym poziomie – 369 firm. Jak wskazują eksperci Euler Hermes lipiec, sierpień i wrzesień br. to miesiące z trzema najwyższymi dotychczas liczbami niewypłacalności.  W ciągu trzech kwartałów 2020 opublikowano informacje o 849 niewypłacalnościach, tj. o 12 proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej w obecnej dekadzie.

Niewypłacalności obejmują niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców, skutkującą upadłością bądź którąś z form postępowania restrukturyzacyjnego. Wiążą się z brakiem bieżącego wpływu środków na pokrycie zobowiązań u dostawcy, powodując efekt domina – ich kłopoty z płynnością.

Lipiec, sierpień i wrzesień – kontynuacja przez trzy miesiące z rzędu wysokiej liczb niewypłacalności świadczy o trendzie stałego ich wzrostu, a nie tylko o publikacji orzeczeń odłożonych w czasie.

Największy bo 83 proc. wzrost liczby niewypłacalności w III kw. r/r zanotował sektor usług, w tym m.in. branża Horeca. Od początku roku, za 9 miesięcy wzrost liczby niewypłacalności w usługach o 50 proc. r/r, do 292 firm.

Rekordowa (przynajmniej w obecnym millenium) jest też liczba niewypłacalności firm produkcyjnych – wzrost w III kwartale r/r o 32 proc. Od początku roku, za 9 miesięcy wzrost liczby ich niewypłacalności o16 proc. r/r, do 228 firm.

To wszystko pokazuje, że popyt nie oznacza rentowności. Od problemów z rentownością nie są wolni producenci i przetwórcy żywności czy materiałów budowlanych (na te kategorie był stały popyt) – wręcz odwrotnie, stanowią widoczną część niewypłacalności. Od początku roku problemy z wypłacalnością zgłosiło aż 66 firm związanych z sektorem spożywczym.

W przypadku sektora handlu – pierwsze półrocze wydawało się bezpieczne, ale trzeci kwartał 2020 to 45 proc. r/r wzrost liczby niewypłacalnych hurtowni (48 wobec 33 w III kwartale 2019) – duża ich część dotyczyła tych dystrybuujących towary konsumpcyjne czy mat. budowlane, czyli cieszące się popytem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także