28.05.2020/16:44

Handel detaliczny i hurtowy kluczowym czynnikiem ożywienia gospodarczego po pandemii koronawirusa

Zdaniem Christiana Verschurena, dyrektora generalnego EuroCommerce to handel i konsumpcja będą bardzo ważnymi czynnikami przy odbudowywaniu europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa.

– Detaliści niespożywczy i wielu hurtowników zostało mocno dotkniętych lockdownem. W związku z zamkniętymi sklepami czy restauracjami oraz rekordowo niskim poziomem zaufania konsumentów należy spodziewać się poważnych strat i bardzo powolnego ożywienia. Wyłącznie w przypadku detalicznej sprzedaży artykułów nieżywnościowych w UE spodziewamy się strat w wysokości co najmniej 300 miliardów euro na 2020 r. Wiele firm nigdy nie otworzy się ponownie. W samych Niemczech 50 tys. detalistów może zbankrutować – powiedział szef EuroCommerce.

Dodał, że detaliści potrzebują pomocy do czasu, aż najgorszy kryzys minie. Zaznaczył także, iż potrzebne jest stymulowanie konsumpcji, co przełoży się na wsparcie wszystkich elementów łańcucha dostaw w Europie. Dane pokazują, że konsumpcja własna stanowi 50 proc. unijnego PKB

Oprócz potrzeby płynności w gospodarce i upewnienia się, że pieniądze docierają do firm, które jej potrzebują tak szybko, jak to możliwe, EuroCommerce wyznaczyło Komisji Europejskiej szereg priorytetów mających kluczowe znaczenie dla ożywienia gospodarczego w Europie, w tym m.in.:

- Zapewnienie, że wsparcie trafia do usług, w tym do handlu detalicznego i hurtowego jako sektora centralnego

- Usunięcie niepotrzebnego prawodawstwa nałożonego podczas kryzysu; zajęcie się dyskryminującym ustawodawstwem w niektórych krajach i, jak poinformowała Komisja, powiązanie pomocy z poszanowaniem europejskiego prawodawstwa, wartości i praworządności.

- Wsparcie inwestycyjne dla firm w celu przyspieszenia transformacji cyfrowej i zrównoważonego rozwoju jako bodziec do nowej działalności gospodarczej

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.