28.05.2019/12:35

Handel detaliczny szybko się cyfryzuje i wdraża nowe technologie [BADANIE]

Digitalizacja i nowe technologie szturmem podbijają branżę handlu detalicznego. Przedsiębiorcy sięgają po rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy i wirtualnych asystentów sprzedaży, aby ułatwić klientom zakupy zarówno w sieci, jak i sklepach stacjonarnych, a co się z tym wiąże, zwiększyć obroty firmy. Starają się również w ten sposób zrekompensować straty, jakie ponieśli w związku z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele – to niektóre wyniki badania Comarch.

Minął rok od wprowadzenia ograniczenia handlu w niedziele, a temat jest wciąż elektryzujący i nie znika z serwisów informacyjnych oraz tytułów branżowych zarówno za sprawą kontrowersji wśród pracowników, pracodawców i całego polskiego społeczeństwa, jak i przepisów, które zaostrzają zakaz handlu w niedziele. Nie jest zaskoczeniem, że zmiany legislacyjne przełożyły się na przychody firm działających w branży handlu detalicznego. Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę Comarch, dla 64 proc. przepytanych przedsiębiorców wprowadzenie zakazu handlu w niedziele skutkowało spadkiem przychodów. Dla 27 proc. ankietowanych zmiany w przepisach nie miały istotnego wpływu na wielkość sprzedaży, a 9 proc. z nich zanotowało wzrost obrotów.

Zakaz handlu dotknął także sklepy online

Comarch w ankiecie zadał również pytanie, jak niehandlowe niedziele wpłynęły na ruch w sklepach internetowych. Okazuje się, że przepisy ustawy ograniczającej handel odbiły się również na wynikach sprzedaży w sieci. Aż 50 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ich obroty spadły o mniej niż 20 proc., a 9 proc. z nich zanotowało spadek między 20 a 40 proc. Z kolei 2 proc. przedsiębiorstw musi się zmierzyć z ponad 40-procentowym pomniejszeniem obrotów. Tendencje wzrostowe na poziomie 10 proc. zadeklarowało tylko 5 proc. ankietowanych. Dla ¼ przedsiębiorców ruch w sklepie internetowym utrzymał się na tym samym poziomie.

– Te wyniki pokazują, jak duża jest przestrzeń do zagospodarowania w handlu online. Firmy kuszą klientów promocjami, gwarantują darmową przesyłkę oraz oferują większą dostępność produktów w sieci. Jednak okazuje się, że to wciąż nie wystarcza, aby do sklepów internetowych zaczęła „przychodzić” taka liczba klientów, która wyrównałaby straty związane z ograniczeniem handlu w niedziele – mówi Witold Podgórski, product manager systemów Comarch Retail.

Zapraszamy na internetowe zakupy

Aby przekonać klientów do przejścia na e-commerce 25 proc. z przepytanych osób stara się przyciągnąć klienta promocjami, 19 proc. gwarantuje darmową przesyłkę oraz możliwość zwrotów, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a 25 proc. kusi klientów szerszą ofertą produktów. Dla 12 proc. ankietowanych kanał tradycyjny jest najważniejszy, a 19 proc. deklaruje, że nie posiada e-commerce.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

 • eryk34 06.06.2019

  Co z tego że handel przechodzi do sieci jak ten cały zakaz handlu jest po prostu głupi i zły dla gospodarki, czekać tylko aż z jego powodu nadejdzie spowolnienie, co rząd wtedy zrobi jak już będzie za późno.

 • mentos 31.05.2019

  jak ustawa glupia to obejsc ja trzeba, jakrzad to debile to pora ich zmienic !

 • Rybak 31.05.2019

  Zakaz handlu dotknął wszystkich, szkoda że rząd na to jest obojętny. Badania mówią, że zdecydowana większość chce przywrócenia niedziel handlowych, prawie całe społeczeństwo od czasu do czasu korzysta z możliwości zrobienia zakupów w niedziele.

 • anastazja 31.05.2019

  No muszą coś robić żeby walczyć z tym komuszym zakazem handlu który wprowadziło nam pis. Dobrze że opozycja chociaż myśli trzeźwo i chce go znieść, tak trzeba zrobić więc muszą wygrać następne wybory.

 • amadeo 30.05.2019

  niestety sto lat za murzynami.... ludzie traca robote, niedlugo zastapia ich komputery, a my bedziemy miec wyznaczone dni na zakupy.

 • karol 30.05.2019

  dokladnie tak... nie rozumiem jak mozna bylo wymyslic tak durna ustawe;/

 • artur 30.05.2019

  o tym, ze polski rzad jest o d** roztrzasc.. niech juz sie to zmieni, co za kraj ciemnogrodu

 • Daria 30.05.2019

  dla kogo ten zakaz ja sie pytam? bo nikomu na dobre nie wychodzi!

 • lili 30.05.2019

  a rząd dalej nam będzie cisnął, że zakaz handlu jest dobry.... skoro w innych krajach się z tego wycofują to o czymś świadczy nie?

 • tomzik 29.05.2019

  Większość sklepów niestety zrekompensuje sobie zakaz handlu wyższymi cenami, taka prawda, zakaz uderzy podwójnie w przeciętnego klienta, nawet w tego co w niedziele nie robił zakupów.

 • gabi 29.05.2019

  Nawet na sprzedazy w sieci sie żle odbił ten zakaz... z kazdej strony tylko widać jego negatywne skutki. Znieście to albo wprowadźcie jakies mądre rozwiązania

 • pinezka 29.05.2019

  buli niestety masz racje.. skutki ktore z miesiaca na miesiac staja sie bardziej oplakane

 • buli 29.05.2019

  No i widać teraz skutki wprowadzenia tego durnego zakazu. Trzeba się tego jak najszybciej pozbyć.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.