06.06.2017/08:18

Handel w niedziele tylko do 13:00 - posłowie szukają kompromisu

Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego opracował kompromisowy pomysł odejścia od całkowitego zakazu handlu w niedziele na rzecz skrócenia czasu pracy sklepów do godz. 13:00 - informuje "Rzeczpospolita". Koncepcja zostanie zaprezentowana na posiedzeniu zespołu w najbliższą środę.

Zgodnie z nowym pomysłem Parlamentarnego Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego sklepy mogłyby w niedzielę pracować, ale tylko na jedną zmianę, czyli mniej więcej do godz. 13:00 - 14:00. Za to wyłączenia spod zakazu dotyczyłyby tylko aptek i stacji benzynowych - informuje "Rzeczpospolita".

Pomysł całkowitego zakazu handlu, wobec powszechnej krytyki ze strony środowisk biznesowych, najwyraźniej ma coraz mniejsze szanse na przyjęcie, prace nad nim zamarły już kilka miesięcy temu. Także wariant wprowadzenia zakazu w co drugą niedzielę budzi szereg wątpliwości. Handlowcy obawiają się m.in. chaosu, dezorientacji klientów i dezorganizacji łańcucha dostaw. Natomiast wariant zamknięcia sklepów po pierwszej zmianie - jak powiedział "Rzeczpospolitej" poseł Adam Abramowicz, przewodniczący Zespołu - popiera cała branża handlowa i pozostaje przekonanie do niego związkowców, którzy są pomysłodawcami i inicjatorami zakazu.

Poseł podkreśla też że nowa propozycja oznacza pracę czterech zmian pracowniczych, czyli tyle samo, co w przypadku zakazu w co drugą niedzielę, natomiast pozwala uniknąć całego zamieszania z grafikiem niedziel wolnych od handlu i pozwala zrezygnować z licznych wyjątków, które należałoby szczegółowo opisać w ustawie.

Tymczasem w wielu krajach, gdzie obowiązuje zakaz handlu w niedziele, np. w Niemczech, rozważa się odstąpienie od zakazu i otwarcie sklepów.

Czytaj więcej na portalu rp.pl
 

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Maciek 12.01.2018

  (treść niezgodna z regulaminem forum została usunięta)

 • ozon 07.06.2017

  Na stacjach benzynowych porobiłię gigantyczne markety które będą czerpać na tym zyski DLACZEGO ONI MAJĄ BYĆ Z TEGO WYŁĄCZENI??????? coś tu nie gra albo wszyscy albo nikt

 • Lucjan 07.06.2017

  To żaden kompromis - to narzucanie przez PIS nieracjonalnego rozwiązania. Na 28 krajów Unii tylko w 3 jest zkaza handlu i są to bogate kraje - Niemcy,. Austria, Norwegia. W biednej Europpie Środkowej nikt nie wpadł na taki szalony pomysł jak PIS - nawet ulubieniec pisu Orban wycofał się z takiego pomysłu.

 • arturo 07.06.2017

  Małe sklepy nie mogą na to pójść, ten kompromis szkodzi pracownikom i małym sklepikarzom. Nikt nie wyjdzie na nim dobrze, bo to powrót do komunistycznej przeszłości. a gdyby tak wprowadzic tylko liczbe godzin?

 • tom 06.06.2017

  Właściciel sklepu może pracować w niedzielę, nikomu nie bruździ, a sklep działa dla obywateli, o to chodzi w wolnym kraju! Niech sobie wybierze te kilka godzin. Ale dlaczego do 13?

 • balonik 06.06.2017

  Oj! będzie gorąco!!!! Wszystko albo nic!

 • memo 06.06.2017

  Można, można ! Wilk syty i owca cała.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.