14.11.2016/14:22

Handel zjednoczony przeciwko ustawie o przewadze kontraktowej. Wspólny głos POHiD, PIH i FPH!

Po raz pierwszy w historii Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Izba Handlu oraz Forum Polskiego Handlu przemówiły wspólnym głosem. Największe organizacje skupiające firmy z sektora handlu i dystrybucji zaapelowały do polskich władz o rezygnację z planów wprowadzenia ustawy o tzw. wykorzystywaniu nieuczciwych praktyk handlowych w obecnym kształcie.

POHiD, PIH oraz FPH wyciągnęły wnioski z tego, co wydarzyło się podczas licznych konsultacji i w trakcie procesu legislacyjnego związanego z podatkiem od sprzedaży detalicznej. Wielogłos branży sprawił, że przed uchwaleniem niekorzystnej dla sektora ustawy nie udało się obronić i dopiero późniejsza interwencja Komisji Europejskiej zaowocowała tym, że handel w sprawie podatku odetchnął - przynajmniej chwilowo - z ulgą. Nie chcąc popełnić po raz kolejny tego samego błędu, tym razem największe organizacje handlowe wypracowały jednolite i spójne stanowisko w kwestii projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

- Projektowana ustawa jest asymetryczna i stygmatyzuje handel - ocenia Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. Przedstawiciel PIH argumentuje, że chodzi o zapisany w projekcie ustawy katalog niedozwolonych praktyk, który, po pierwsze, nie został zamknięty (co zostawia szerokie pole do interpretacji dla UOKiK-u), a po drugie wymienia nieuczciwe praktyki jedynie po stronie handlowców, nie odnosząc się do podobnych przewinień po stronie dostawców żywności.

- Przedstawiciele rządu podkreślają, że ma to działać w dwie strony, czyli zarówno bronić dostawców przed praktykami handlu, jak i handel przed praktykami dostawców, natomiast nawet pobieżna lektura tej ustawy niestety na to nie wskazuje - ubolewa Ptaszyński. Dyrektor generalny PIH proponuje zatem, aby rozszerzyć przewidziany w ustawie katalog nieuczciwych praktyk o zapisy broniące handel przed takimi działaniami dostawców, jak np. wstrzymywanie dostaw, przerzucanie ryzyka gospodarczego, czy wymuszanie działalności promocyjnej ("opłata serwisowa"). Miałoby to być nawiązanie do "kodeksu dobrych praktyk", nad którym pracowano w 2015 r.

Handlujesz - ryzykujesz

Ptaszyńskiemu wtóruje Renata Juszkiewicz, szefowa POHiD-u. Zauważa ona, że sieci handlowe także bywają ofiarami nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Juszkiewicz zwraca uwagę, że sektor przetwórstwa żywności w niektórych kategoriach skonsolidowany jest do tego stopnia, że na rynku liczą się tylko dwaj-trzej gracze. Jest tak choćby w przypadku branży piwnej czy tłuszczów. - W takiej sytuacji nie ma mowy, żeby zagraniczne koncerny handlowe mogły mieć jakąkolwiek przewagę kontraktową w stosunku do takich właśnie graczy - twierdzi Juszkiewicz.

Zdaniem prezes POHiD-u środowisko handlowe jest obecnie w Polsce piętnowane i stygmatyzowane. Świadczyć o czym mają choćby inne wprowadzone w ostatnim czasie bądź dopiero planowane zmiany legislacyjne. Przygotowywana ustawa o przewadze kontraktowej ma być kolejnym przykładem potwierdzającym tę tezę.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • PIS to komuna 15.11.2016

    PIS porusza się w gospodarce jak słoń w składzie porcelany. Za co się pisowcy nie wezmą to wpadka i kompromitacja. Ale tak to jest jak za ekonomię biorą się Misiewicze z gęba pełną frazesów a w praktyce chcą tylko zamoczyć jak najszybciej ryj w korycie.

  • kolo 15.11.2016

    nie mam już żadnej wątpliwości, że ze wszystkich stron działanie w tej sprawie są wyłącznie pzorowane, wszystkim(?) byłoby na rękę aby pozostało status quo... a mali gracze nadal będą traktowani przez wielkie sieci per noga i w trakcie "negocjacji" będą robić z nich wiatrak. spróbujcie na przykład podnieść ceny ze względu na zwyżkę kursu...

  • gamel 15.11.2016

    PiS próbuje im się dorwać do tyłków, więc reakcja obronna jest jak najbardziej prawidłowa. Posłowie PiSu powinni się cieszyć że nie są przedsiębiorcami żyjącymi w państwie PiS.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.