02.03.2020/10:02

HELIO to bakaliowy potentat, którego warto mieć na liście swoich zaufanych dostawców

Co łączy modę na zdrowe odżywianie, zbliżający się wiosenny pik zainteresowania zdrową dietą oraz Wielkanoc? Oczywiście bakalie, którym w najbliższych tygodniach warto poświęcić więcej uwagi przy planowaniu półki.

Wybór dobrego dostawcy zaprocentuje w przyszłości, ponieważ sprzedaż bakalii rośnie całorocznie. Warto zatem wykorzystać atuty HELIO w łańcuchu dostaw. Dlaczego HELIO?  Poniżej prezentujemy 10 argumentów, które pomogą odpowiedzieć na to pytanie.

1. HELIO to wg niezależnych badań jeden z dwóch największych graczy na krajowym rynku detalicznym bakalii.

Blisko 30 lat doświadczeń w segmencie B2C to bezcenna przewaga konkurencyjna HELIO, która będzie pracowała na korzyść sklepu czy sieci handlowej. Firma nie tylko zna się na bakaliach, ale ma wypracowany know-how, jak je spakować i dobrze sprzedać konsumentom. Blisko 200 mln zł przychodów ze sprzedaży rocznie uzyskanych (w przeciwieństwie do innych firm z branży) tylko w bakaliowym segmencie B2C to poziom, którym HELIO dystansuje się od reszty bakaliowego peletonu. HELIO nie zwalnia przy tym tempa, osiągając w ostatnim półroczu wzrosty sprzedaży rzędu 30 proc. r/r.

2. HELIO zachowuje najwyższe światowe standardy produkcji żywności, podlega cyklicznym audytom i certyfikacjom przez niezależne instytucje.

Oferta jaką przedstawia detalista konsumentom na półkach sklepu, buduje wizerunek placówki. Jak ostrzegał zaś w ostatnim czasie UOKiK - niestety jakość bakalii różnych producentów nie jest jednakowa, a dokonane kontrole Inspekcji Handlowej w polskich sklepach spożywczych i marketach wykazały występowanie nieprawidłowości zaskakująco często. Czy warto zatem ryzykować wstawianie na półki produktów o niepewnym pochodzeniu? Zdecydowanie nie! Warto pamiętać, że w świadomości zawiedzionego konsumenta, nie tylko producent zostanie obarczony winą za złej jakości produkt, ale też sklep, który go sprzedał. Opłaca się zatem postawić na sprawdzonych producentów o wieloletniej renomie i certyfikowanych zakładach produkcyjnych, takich jak polska firma HELIO.

Zakład HELIO certyfikowany jest według międzynarodowego standardu jakości i bezpieczeństwa produkcji żywności BRC - Global Standard for Food Safety (certyfikat BRC wersja 8 na przykładnym poziomie "A" na rok 2020), który uważany jest za wzorzec dla najlepszych praktyk w przemyśle spożywczym.

3. Kompleks produkcyjny HELIO jest jednym z najnowocześniejszych i największych w branży bakaliowej w Polsce i Europie.

Imponująca powierzchnia zakładu (20 tys. mkw powierzchni użytkowej, ponad 100 mkw gruntów), pojemne magazyny zintegrowane systemem IT, ponad 20 nowoczesnych linii produkcyjnych wyposażonych w systemy bezpieczeństwa produkcji żywności, czy w końcu różnorodne formy opakowań zapewniają olbrzymi potencjał współpracy, efektywność ekonomiczną produkcji i elastyczność dostosowania się do oczekiwań i potrzeb odbiorców HELIO.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • HK 02.03.2020

    A ponadto znakomicie reagują na skargi klientów. Kupiłam kiedyś ich mak. Niestety, pełen był robaków. Napisałam do firmy maila. Błyskawicznie, mimo, że to był czas tuż przed Bożym Narodzeniem, odpowiedzieli, że nie jest to ich wina, produkty od nich wychodzące sa kontrolowane i prawdopodobnie stało się to u hurtownika lub w sklepie, a oni wpływu na sposób przechowywania nie mają, ale bardzo im przykro i przepraszają. Kilka dni później dostałam paczkę i to niemałą, pełną bakalii i suszonych owoców. I teraz już szukam torebeczek z logo Helio. Brawo!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.