31.03.2020/13:52

Hipermarkety i drogerie notują największe spadki sprzedaży

W rekordowym dla sprzedaży detalicznej tygodniu – czyli od 9 do 15 marca, wszystkie segmenty rynku rosły. Już tydzień później przyszło załamanie. W hipermarketach liczba klientów spadła o 25 proc., a w drogeriach o 27 proc. Nawet segment dyskontów, kontrolujący jedną trzecią polskiego rynku FMCG, zanotował spadek liczby klientów o 10 proc. – wynika z danych GfK opublikowanych przez „Rzeczpospolitą".

Po szalonym tygodniu spadła nie tylko liczba klientów, ale i kupowanych produktów – teraz średnio ląduje ich w koszyku 19, o sześć mniej niż kilka dni wcześniej. Jak wskazuje „Rzeczpospolita” wysokie wzrosty w niektórych kategoriach nadal się utrzymują, ale nie ma już śladu po nawet kilkusetprocentowych wzrostach, jak to miało miejsce tydzień wcześniej w przypadku np. mięsa, produktów sypkich czy higienicznych, z papierem toaletowym na czele.

Jedynym sektorem, który nadal zdecydowanie rośnie, jest internet.  W niepewnej sytuacji dokonywanie i odbieranie zakupów w domu ogromnie zyskało na wartości. Według danych opublikowanych przez „Rz” polski rynek e-grocery tylko w lutym urósł aż o 21 proc. rok do roku, a zakupy kategorii „pielęgnacja domu" aż o 42 proc. W lutym br. aż 12 proc. polskich gospodarstw domowych dokonało zakupów spożywczych online i jest to o blisko 4 pkt. proc. więcej niż rok temu. Oznacza to, że cała grupa w relacji rok do roku urosła aż o 50 proc.

Źródło: Rzeczpospolita

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.