12.05.2020/19:29

Hodowcy drobiu piszą list do premiera. Chcą skupu interwencyjnego

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w polskich producentów drobiu, szczególnie tych, którzy większość produkcji wysyłali na eksport. Teraz piszą oni do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o pomoc państwa.

Hodowcy zmagają się z problemem olbrzymiej nadprodukcji. To efekt tego, że ograniczony został eksport. Zdaniem producentów to właśnie zagraniczny popyt na polski drób spowodował, że wiele zakładów i ubojni mocno zainwestowało w rozwój i stworzyło potężne zakłady o dużych mocach przerobowych, a co a tym idzie polscy fermiarze również zwiększyli swoje hodowle. W momencie wstrzymania części eksportu ilość surowca mocno wzrosła, a ceny spadły.

Postulują oni, aby rolnikom wypłacić pieniądze z tzw. II filara WPR (Wspólna Polityka Rolna). Chodzi o niewykorzystane środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, których ilość szacuje się obecnie na ok. 3 mld euro.

Hodowcy postulują także o przeprowadzenie skupu inwestycyjnego oraz pomoc w eksporcie. Padł nawet pomysł, aby Polska zaproponowała np. państwom afrykańskim kredytu na zakup drobiu. Uwolnione w ten sposób nadwyżki miałyby ustabilizować rynek, a kredyty generować dochód Skarbu Państwa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.