12.12.2019/14:52

Hurtownicy i detaliści z nową inicjatywą ograniczenia marnowania żywności

 EuroCommerce oraz inni członkowie unijnej platformy ds. marnowania żywności ponownie zobowiązali się do współpracy ze wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw w celu ograniczenia marnotrawstwa. 

Dyrektor generalny EuroCommerce Christian Verschueren, przemawiając podczas dzisiejszej konferencji, podkreślił potrzebę holistycznego podejścia do ograniczenia marnotrawienia żywności: – Pozytywny wkład naszego sektora w ograniczenie marnotrawienia żywności, jeśli ma być skuteczny, musi być uzupełniony działaniami władz publicznych. Potrzebujemy decydentów, aby sytuacja prawna i opodatkowanie darowizn żywności były dużo jaśniejsze i bardziej sprzyjające. Mają one stworzyć odpowiednie warunki dla zdrowej żywności, której nie można sprzedać, aby dotrzeć do osób, które mogą najwięcej z niej skorzystać – argumentował Christian Verschueren.

Sprzedaż detaliczna i hurtowa odpowiada za mniej niż 5% łącznego marnotrawienia żywności w całym łańcuchu dostaw, ale mimo to branża ciężko pracuje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym konsumentami, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Organizacja wspierana jest przez Unię Europejską, aby zmniejszyć o połowę ilość odpadów do 2030 roku. Chodzi m.in. o następujące działania:

- współpracę z partnerami wyższego szczebla, poprzez optymalizację planowania i przechowywania towarów, logistyki i dostawy;
- zarządzanie marnotrawieniem żywności w sklepach;
- kontakt z konsumentami poprzez kampanie informacyjne.

Ponieważ marnotrawienie żywności ma niezaprzeczalne konsekwencje środowiskowe, społeczne, ale także ekonomiczne, sektor dystrybucyjny bardzo poważnie podchodzi do tego problemu. Koszt marnotrawienia żywności i obniżki cen dla sprzedaży detalicznej w Europie szacuje się na około 13 mld euro, czyli 1,6% całkowitej sprzedaży, a więc skuteczne rozwiązanie problemu przynosi korzyści zarówno komercyjne, jak i środowiskowe. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.