04.02.2019/12:31

Hurtownie ostrożnie oceniają koniunkturę w branży

Z danych GUS wynika, że w grudniu 2019 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się na poziomie plus 5,0 (przed miesiącem plus 6,1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,5 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 11,6 proc. (miesiąc wcześniej odpowiednio 16,0 proc. i 9,9 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Jak wskazuje GUS „oceny sprzedaży są optymistyczne, choć najostrożniejsze od marca 2017 r., odpowiednie przewidywania są bardziej niekorzystne od formułowanych w grudniu. Nieznacznie pogarszają się pesymistyczne diagnozy sytuacji finansowej. Utrzymują się negatywne prognozy w tym zakresie.”

Stan zapasów towarów jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Zapowiadany jest spadek zamówień towarów u dostawców, zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem. Firmy planują niewielki wzrost zatrudnienia, mniejszy od formułowanego w grudniu. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny towarów będą rosnąć nieco szybciej niż zapowiadano miesiąc wcześniej. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.