20.02.2017/17:46

IBM i Visa - czy nadchodzi rewolucja w płatnościach mobilnych?

IBM i Visa poinformowały o zawarciu pierwszego w branży porozumienia o współpracy, w wyniku którego możliwe stanie się stworzenie punktu sprzedaży wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności Visa, poprzez umożliwienie różnym przedsiębiorstwom wprowadzania bezpiecznych płatności do dowolnego urządzenia połączonego z internetem rzeczy (IoT).

Współpraca IBM i Visa łączy platformę Watson Internet of Things (Watson IoT) i potencjał firmy IBM w zakresie technik kognitywnych (techniki poznawcze, np. komputerowego rozpoznawania obrazu czy naturalnej mowy) z globalnymi usługami płatniczymi Visa, z których korzysta ponad 3 mld konsumentów na całym świecie. Dzięki platformie Watson IoT firmy mogą łączyć się z miliardami urządzeń, czujników i systemów połączonych z internetem na całym świecie, co pozwala im na zebranie informacji umożliwiających podejmowanie trafnych decyzji. Już dzisiaj z platformy korzysta ponad 6 tys. współpracujących z IBM firm, które pomagają swoim klientom łączyć się z milionami urządzeń.

Dzięki podjętej współpracy różne przedsiębiorstwa otrzymają możliwość wprowadzenia bezpiecznych płatności w całym szeregu swoich produktów, wykorzystując w tym celu bezpieczną usługę tokenizacyjną Visa, która – za pośrednictwem platformy Watson IoT firmy IBM – pozwala zastąpić dane znajdujące się na karcie płatniczej niepowtarzalnym identyfikatorem cyfrowym. W rezultacie, IBM i Visa umożliwią dokonywanie płatności i realizację transakcji poprzez całą gamę urządzeń połączonych z internetem, których do 2020 r. ma być 20 mld.

System można wykorzystać np. w samochodzie. W ekosystemie samochodowym połączonym z platformą Watson IoT właściciel pojazdu uprzedzony zostanie o zbliżającym się wygaśnięciu gwarancji lub terminie obowiązkowego przeglądu technicznego czy też konieczności wymiany konkretnych części pojazdu. Mając taką wiedzę, będzie musiał już tylko nacisnąć odpowiedni przycisk, by wysłać zamówienie na te części lub umówić się na przegląd w wybranym przez siebie warsztacie. Możliwa będzie również zapłata za paliwo przez bezpośrednią interakcję między samochodem a stacją benzynową.

Podobnie jest w przypadku akcesoriów fitness, np. bezprzewodowego chipa dla biegaczy, dzięki któremu jego posiadacz może uzyskać przypomnienie, że czas wymienić buty biegowe na nowe, wraz z rekomendacją najlepszego modelu, w najkorzystniejszej cenie, u ulubionego sprzedawcy. Możliwe są również dodatkowe, spersonalizowane rekomendacje dotyczące np. odżywek czy sprzętu, dopasowane do indywidualnych potrzeb organizmu, miejscowego klimatu czy preferencji zakupowych.

Jak to działa?

W przyszłości, w ramach współpracy obu stron, wszyscy klienci platformy Watson IoT firmy IBM uzyskają możliwość korzystania z usług płatniczych Visa za pośrednictwem chmury IBM. W rezultacie, zamiast kontaktować się z każdą firmą z osobna, IBM i Visa zapewnią dostęp do swoich usług wszystkim swoim klientom firmowym, którzy dzięki temu będą mogli wprowadzać spersonalizowane rozwiązania handlowe oraz dokonywać proaktywnych rekomendacji w oparciu o konkretne, zindywidualizowane potrzeby konsumentów.

W ramach współpracy obie firmy zapewnią również bezpieczeństwo danych konsumenta, dzięki wykorzystaniu usługi tokenizacyjnej Visa, zastępującej wrażliwe informacje znajdujące się na karcie płatniczej – takie jak 16-cyfrowy numer rachunku karty, data ważności czy kod bezpieczeństwa – niepowtarzalnym identyfikatorem cyfrowym, który może być używany do przetwarzania płatności bez ujawniania danych karty.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.