19.06.2018/12:15

IKEA, Lidl, LPP i Jeronimo Martins najbardziej pożądanymi pracodawcami w branży detalicznej

Antal opublikował ósmą edycję rankingu Najbardziej pożądanych pracodawców. Ponad 4 tys. specjalistów i menedżerów wyłoniło 67 laureatów w 15 branżach. Wśród firm z branży detalicznej najlepszymi okazały się firmy IKEA, Lidl, LPP i Jeronimo Martins – właściciel sieci Biedronka.

W corocznym badaniu Antal nie ma propozycji odpowiedzi – w pytaniu o najbardziej pożądanego pracodawcę respondenci mogą wskazać dowolną organizację działającą na polskim rynku. To znaczy, że zwycięzcy należą do tzw. top of mind w świadomości specjalistów i menedżerów, czyli zostali wybrani spontanicznie i bez dodatkowych sugestii.

– Dotychczas firmy nie funkcjonowały na rynku tak bardzo konkurencyjnym i zorientowanym na kandydata. W tym roku zaobserwowaliśmy jednak ciekawą zmianę – respondenci zapytani o źródła pozyskiwania wiedzy na temat pracodawców, coraz częściej zaznaczają odpowiedź: „pracuję w tej firmie”. To oznacza, że obecny pracodawca jest jednocześnie tym najbardziej pożądanym wśród pracowników – komentuje Artur Skiba, prezes Antal.

Trzy najważniejsze cechy pożądanego pracodawcy, jakie wymienili respondenci to wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz wysokość wynagrodzenia. W przeciwieństwie do poprzedniego roku, innowacyjność firmy straciła na rzecz kwestii finansowych. Na znaczeniu zyskały również oferowane benefity oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, które plasują się na niemal tym samym poziomie co możliwość awansu.

– Zmieniają się potrzeby kandydatów, ale nie powinna zmieniać się strategia firmy. Tylko konsekwentne działania i holistyczne podejście do pracownika pozwoli na zbudowanie modelu organizacji, która przyciągnie najlepszych specjalistów. Pracodawcy, którzy próbują budować swoją przewagę np. oferując niestandardowo wysokie zarobki, kosztem złej atmosfery w pracy lub braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, nie będą w oczach pracowników atrakcyjni. I odwrotnie – doskonała opinia o firmie nie skusi pracowników, jeżeli renoma nie idzie w parze z godnymi warunkami pracy – wyjaśnia Małgorzata Pukropek, menedżer HR Consulting w Antal.

Specjaliści i menedżerowie wytypowali najbardziej pożądanych pracodawców w 15 kategoriach branżowych. Wśród handlowych firm detalicznych pierwsze miejsce zajęła IKEA, drugie Lidl, a trzecie firma z branży modowej LPP – właściciel m.in. sieci sklepów Reserved, Cropp, Mohito czy Sinsay. Tuż za podium znalazła się firma Jeronimo Martins Polska, operator sieci Biedronka.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • wrld 28.06.2018

  Firmy mają ugruntowaną pozycję na rynku, ich kondycja jest bardzo dobra, więc warto aby dbali o pracowników, którzy wiedzą co mają robić i mają już odpowiednie doświadczenie. To działa w dwie strony, pracownik zadowolony to pracodawca zadowolony.

 • luna 27.06.2018

  Dobrych pracowników w Polsce coraz mniej i teraz to praca częściej szuka człowieka, swoją drogą wymienione firmy zasługują na uznanie bo potrafiły podnieść standardy pracownicze obowiązujące w Polsce.

 • justynaa 22.06.2018

  Na pewno projektanci mody mogą liczyć na fajną prace w LPP

 • Bjor 22.06.2018

  LPP staje się coraz bardziej międzynarodowym przedsiębiorstwem, więc nic dziwnego, że prestiż pracy w tej firmie rośnie.

 • cleo 20.06.2018

  W końcu pracodawcy zaczynają dbać o pracowników. Wymienione firmy muszą mieć naprawdę dobre warunki.

 • adamm 20.06.2018

  Dobrze, że chociaż LPP z polskich firm znalazło się w tym zestawieniu. W innych branżach już z tym jest nieco lepiej.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.