09.10.2020/18:15

Ikea na minusie, delikatnym dzięki e-commerce

Jedna z wiodących sieci meblarsko-wnętrzarskich ogłosiła, że w ostatnim roku rozrachunkowym, trwającym od września 2019 do końca sierpnia 2020 osiągnęła sprzedaż na poziomie 35,2 miliarda euro. To o 1,5 miliarda mniej niż rok wcześniej – donosi portal retaildetail.eu.

Kierownictwo sieci twierdzi jednak, że wziąwszy pod uwagę koronakryzys jest to wynik solidny. Trzeba bowiem zaznaczyć, że podczas lockdownu 75 proc. wszystkich sklepów Ikea na świecie było zamkniętych na kilka tygodni. Doprowadziło to do spadku liczby odwiedzających. W ciągu omawianych 12 miesięcy w salonach Ikea pojawiło się 706 milionów klientów, podczas gdy w poprzednim roku było ich 839 milionów. Obroty sieci byłyby zapewne o wiele słabsze gdyby nie intensywny rozwój kanału e-commerce. Sprzedaż on-line wzrosła bowiem aż o 60 proc. i odpowiadała za blisko 1/5 (18 proc.) całkowitej sprzedaży detalicznej. Koronakryzys sprawił też, że sieć przeszła przyspieszoną transformację: sklepy były wykorzystywane jako centra logistyczne i wdrażane w działanie w systemie click & collect

Ingka Group, oddział detaliczny Ikea, nie publikuje danych dotyczących zysków, ale zwraca uwagę na koszty, jakie poniósł w związku z pandemią. Sieć przekazała 26 mln euro na na pomoc w sytuacjach kryzysowych, zapewniła też pracownikom bezpieczeństwo dochodów i elastyczne godziny pracy.

Pandemia nie przeszkodziła jednak firmie w otwarciu 26 nowych sklepów, m.in. w Szanghaju, Seulu, Moskwie i Tokio. Grupa Ingka nabyła również kilka nieruchomości, w tym centra handlowe Kings Mall w Londynie i Rue de Rivoli w Paryżu. Firma zainwestowała również w rozwiązania 3D i wizualną sztuczną inteligencję. Aby opracować interaktywne wirtualne układy sklepów dla sprzedawcy kupiła Geomagical Lab. W ramach realizacji celu, jakim jest osiągnięcie pozytywnego wpływu na klimat do 2030 r., Ikea zainwestowała również kolejne 600 mln euro w zrównoważony rozwój.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także