06.02.2020/13:16

Ikea zamyka ogromny market w Wielkiej Brytanii – zmiana trendu konsumenckiego

Szwedzki gigant meblowy po raz pierwszy zamknie swój market na Wyspach. Chodzi o potężny, siedmiopoziomowy obiekt w Coventry. Placówka przynosi „regularne straty”, ponieważ odwiedza ją zbyt mało klientów – informuje BBC.

Ikea w Coventry powstała w 2007 r. Zbudowana została w centrum miasta i miała być odpowiedzią na ówczesne potrzeby konsumentów. Zarówno budowa, jak i utrzymanie obiektu okazały się niezwykle kosztowne, a rozlokowanie marketu na siedmiu poziomach z czasem coraz mniej podobało się konsumentom.

„Ponadto zmieniły się nawyki zakupowe miejscowych klientów, którzy wolą dziś robić zakupy w parkach handlowych i online, przez co liczba odwiedzających okazała się znacząco poniżej naszych oczekiwań, a z biegiem czasu jeszcze spada” – wyjaśnia firma w komunikacie cytowanym przez BBC.

Obecnie sieć ma w Wielkiej Brytanii 22 placówki i zapewnia, że mimo likwidacji sklepu w Coventry nie zamierza rezygnować z ekspansji i rozwoju na Wyspach.

Markety sieci Ikea lokalizowane są głównie na przedmieściach. Obiekt w Coventry wydaje się świadczyć o tym, że lokalizacja gigantycznych sklepów w centrach miast jest pomysłem nie na dzisiejsze czasy. Sieć testuje obecnie w kilkunastu miastach Europy inny koncept – niewielkie markety, zlokalizowane w centrach miast, pełniące głównie funkcję ekspozycyjną i konsultacyjną.

Szwedzki gigant testuje ponadto w Wiedniu zupełnie nowy koncept – w dzielnicy Westbahnhof powstaje wielopoziomowy obiekt handlowy, przy którym nie zaplanowano parkingu dla samochodów. W markecie meblowym nie będzie też magazynu.

Sieć dostrzega najnowszy megatrend i wychodzi naprzeciw zarówno zmieniającym się zachowaniom zakupowym konsumentów, jak i nowej, coraz popularniejszej formie mobilności bez samochodu.

Intencją sieci jest, by Ikea Westbahnhof stał się miejscem spotkań dla całej dzielnicy. W salonie ekspozycji mebli, który zajmie kilka pięter obiektu, zastosowane będą innowacyjne metody prezentacji produktów i aranżacji wnętrz. Znajdzie się tam miejsce na czerpanie inspiracji i odpoczynek. Natomiast nie będzie to sklep meblowy w tradycyjnym rozumieniu, z zapleczem magazynowym, ponieważ wszystkie większe przedmioty będą dostarczane do domów klientów z nowego centrum logistycznego w Strebersdorf.

Źródło: bbc.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.