01.03.2020/10:40

Ikea zmniejszyła ślad węglowy w całym łańcuchu dostaw. Pierwszy raz w historii!

W zeszłym roku po raz pierwszy emisja CO2 (ślad węglowy) w całym łańcuchu sieci Ikea spadła. I to o ponad 4 proc. To efekt m.in. zwiększonego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Jak informuje szwedzka sieć, na koniec zeszłego roku podatkowego (sierpień 2019) emisja węgla przy pozyskiwaniu surowców, produkcji oraz dostarczeniu ich do klientów zmniejszyła się o 4,3 proc. do 24,9 mln ton ekwiwalentu CO2.

„Było to spowodowane dużym wzrostem udziału energii odnawialnej w produkcji mebli Ikea oraz znacznym wzrostem efektywności energetycznej asortymentu oświetlenia” – podała Ikea w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna największej marki mebli na świecie wzrosła w tym czasie o 6,5 proc. do 41 miliardów euro.

Jak podkreślają przedstawiciele sieci, Ikea dąży do tego, aby jej łańcuch wartości był pozytywny dla klimatu. Celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 15% do około 21 milionów ton ekwiwalentów CO2 do 2030 roku.

Ikea produkuje około 10 proc. swojego asortymentu, głównie produkty drewnopochodne, resztę pozyskuje od dostawców i zachęca ich do przechodzenia na odnawialne źródła energii. W listopadzie przeznaczyła na ten cel 100 milionów euro oraz dodatkowe 100 milionów euro na projekty usuwania węgla z atmosfery, poprzez ponowne zalesianie i ochronę lasów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.