31.08.2020/13:15

Ile kosztowała aplikacja ProteGO Safe, śledząca Polaków m.in. podczas zakupów?

Przygotowanie, wdrożenie i dotychczasowe utrzymanie aplikacji ProteGO Safe, wokół której narosło w czasie pandemii wiele kontrowersji, kosztowało do końca sierpnia ponad 2,5 mln zł - ujawnił Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

ProteGO Safe to aplikacja, która w założeniu miała pomóc w ograniczaniu liczby zachorowań na COVID-19 w Polsce. Władze od początku pandemii zachęcały obywateli do instalowania aplikacji w smartfonach. Do tego samego nawoływali zarządcy wielu centrów handlowych, po tym jak Ministerstwo Rozwoju zachęciło ich do tego w wytycznych przygotowanych dla branży. W dokumencie z kwietnia mowa była o dopuszczalnym wpuszczaniu do danego obiektu handlowego o 10 proc. wyższej liczby osób, "o ile ponadnormatywne osoby posiadają aplikację ProteGO Safe". Resort zachęcał też galerie handlowe do zachęcania "na przykład poprzez zniżki lub materiały promocyjne, pracownikom i klientom korzystania z aplikacji ProteGO Safe". Później z tych wytycznych się wycofano.

Aplikacja ProteGO Safe pozwala na samokontrolę stanu zdrowia oraz posiada moduł, który "skanuje" otoczenie i wysyła użytkownikom powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Wielu ekspertów, m.in. z Fundacji Panoptykon czy serwisu Niebezpiecznik.pl, ostrzegało przed instalowaniem aplikacji, powołując się na kwestie dotyczące bezpieczeństwa gromadzonych i przetwarzanych danych Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji od początku stało i wciąż stoi na stanowisku, że aplikacja jest w pełni bezpieczna. Resort w dalszym ciągu zachęca do instalowania ProteGO Safe.

Dotychczasowe wyjaśnienia nie zadowalają jednak grupy posłów i posłanek, którzy wystosowali interpelację w sprawie aplikacji. Z odpowiedzi udzielonej przez Adama Andruszkiewicza pod koniec sierpnia wynika, że dotychczas aplikacja pobrana została na ponad 550 tys. urządzeń mobilnych oraz "już teraz jest skuteczna".

- Aplikacja (...) jest w pełni dobrowolna i bezpieczna, spełnia wszelkie wymagania dotyczące ochrony prywatności i danych użytkowników oraz jest zgodna z zaleceniami Komisji Europejskiej. Aplikacja nie zbiera żadnych danych o użytkownikach, nie śledzi ich lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek informacji i plików znajdujących się w telefonach użytkowników. ProteGO Safe wykorzystuje technologię dostarczoną przez największe światowe firmy technologiczne: Google oraz Apple - podkreśla Andruszkiewicz.

Przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji ujawnił, że koszt stworzenia aplikacji oraz jej aktualizowania do obecnie dostępnej wersji 4.2.3 to ponad 2,55 mln zł, wliczając to w podatek VAT. Andruszkiewicz zapewnia, że "bliźniacze rozwiązanie" uruchomione w Niemczech i "oparte o identyczne technologie" kosztowało prawie 20 mln euro.

- Aktualnie koszt utrzymania aplikacji obejmujący zarówno utrzymanie wymaganej infrastruktury, jak i wsparcie ponad 500 tys. użytkowników, obsługę społeczności w sklepach Google/Apple oraz utrzymanie kontaktów ze społecznością programistów skupionych wokół aplikacji, wynosi 136 530 zł brutto miesięcznie. Dodatkowy koszt to utrzymanie infrastruktury Google Cloud, wynoszący średnio 8500 zł miesięcznie. Koszt ten zależy od liczby aktuwnych użytkowników aplikacji - wskazuje sekretarz stanu w MC.

Andruszkiewicz zapewnia przy tym, że aplikacja "nie ma dostępu do żadnych danych użytkowników" oraz "przeszła potwierdzające to niezależne testy bezpieczeństwa". - Korzystanie z ProteGO Safe nie wymaga od użytkownika podania żadnych danych osobowych. Również aplikacja jako taka nie zbiera żadnych danych identyfikujących użytkownika. Co więcej, wszystkie dane zbierane na potrzebę samooceny stanu zdrowia są opcjonalne i użytkownik może je pominąć przy instalacji aplikacji - napisał polityk, stwierdzając przy okazji, iż Ministerstwo Cyfryzacji "nie jest w stanie ustalić żadnych danych osobowych użytkownika, który na posiadanym przez siebie urządzeniu zainstalował aplikację ProteGO Safe".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także