22.12.2016/10:13

Im bliżej świąt, tym więcej Polaków na L4

Polacy mają skłonność do chorowania w okresie świąt. Średnia długość trwania absencji chorobowej w grudniu i styczniu jest największa w roku. Wynosi ponad 15 dni w miesiącu, podczas gdy już w lutym spada do 11 dni. Co więcej, około 15 proc. zwolnień lekarskich wydawanych podczas okresu świątecznego wykorzystywanych jest niezgodnie z ich przeznaczeniem - wynika z audytu przeprowadzonego przez firmę Conperio.

W ciągu roku da się wyróżnić pewne okresy, w których wzrasta poziom absencji chorobowej. Należą do nich grudzień i styczeń. Powodem niektórych zwolnień lekarskich w tym czasie nie są wcale niska temperatura i przeziębienia. Liczba zwolnień L4 wzrasta szczególnie w czasie świąt i w okolicach weekendów, gdy biorąc dwa lub trzy dni zwolnienia można przedłużyć okres wolnego do ponad pięć dni.

- Nasz audyt zwolnień chorobowych wskazuje że 15 proc. zwolnień wykorzystywanych jest niezgodnie z ich przeznaczeniem. Zamiast leczyć się z choroby, niektórzy Polacy poświęcają ten czas na inne aktywności, niezwiązane z kuracją przepisaną przez lekarza. Jakby tego było mało, niektórzy z pacjentów przybywających na L4 w ogóle nie powinni dostać zwolnienia – komentuje Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Czasem zwolnienie lekarskie w okresie świątecznym to dla pracownika jedyna możliwość na spędzenie kilku chwil z bliskimi i rodziną. W okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra niektóre fabryki pracują normalnie i bardzo trudno jest dostać wtedy urlop wypoczynkowy, dlatego część pracowników decyduje się na takie rozwiązanie. - Niektóre przedsiębiorstwa rzeczywiście pracują cały czas, w trybie nieuwzględniającym świąt i innych dni wolnych. Są zawody, które wymagają takiego systemu pracy. Istotnym jest, aby w branży tego typu pracownicy mieli możliwość elastycznych godzin pracy, co na pewno zredukuje liczbę nieuczciwych zwolnień – dodaje Zając.

Dane z systemu weryfikacji absencji pracowniczej wskazują, że zjawisko absencji w okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra wyraźnie wzrasta i jest powiązane z braniem dni wolnych na opiekę nad chorym dzieckiem. Według statystyk Conperio, zwolnienia te są wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem w 1/3 audytowanych przypadków.

- Nasze działania audytowe bardzo często wykazują nadużycia w tym zakresie. Bywa, że spotykamy się z sytuacją, gdy rodzic sprawujący opiekę jest w domu, jednak brakuje dziecka. Spotykamy się wtedy z wyjaśnieniami, że dzieckiem opiekuje się babcia albo dziecko poczuło się już lepiej i poszło do kolegi. Powód takiego oszukiwania audytorów i pracodawców może być bardzo prozaiczny. W okresie świątecznym szkoły są zamknięte i rodzice nie mają pod czyją opieką pozostawić dzieci. Nie chcą lub nie mogą wziąć urlopu i dlatego decydują się na L4. W takich przypadkach sugerujemy pracodawcom na przykład lepsze dostosowanie planów urlopowych do potrzeb pracowników posiadających dzieci i tych bezdzietnych – wyjaśnia Mikołaj Zając.

Średnia długość trwania absencji chorobowej w poszczególnych miesiącach (źródło: Conperio):

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.