20.12.2020/19:01

Immofinanz kupuje 8 parków handlowych, ma ich już niemal 100. Plany zakładają nawet 140 lokalizacji

Firma Immofinanz nabyła osiem parków handlowych zlokalizowanych w Austrii, Serbii, Czechach oraz Chorwacji. To oznacza, że należące do niej portfolio obiektów Stop Shop liczy już 98 parków. Operator chce rozwinąć portfel jeszcze bardziej, do około 140 lokalizacji, dzięki przejęciom i projektom deweloperskim.

Sześć z nabytych ośmiu parków handlowych to w pełni wynajęte parki handlowe w Serbii i Czechach, o powierzchni około 43 tys. mkw. Zostały one zakupione od Mitiska REIM, belgijskiego inwestora specjalizującego się w tego typu nieruchomościach komercyjnych.

Ponadto Immofinanz sfinalizował w czwartym kwartale 2020 roku zakup w pełni wynajętego parku handlowego (ok. 5,5 tys. mkw.) w austriackim Voitsberg. Portfel w Chorwacji z kolei powiększy się o jedną nieruchomość, w mieście Ludbreg.

- Oczekiwany roczny przychód z wynajmu z nowo nabytych nieruchomości wynosi około 5,7 mln euro. Przy stopie zwrotu brutto na poziomie 7,7 proc., średnia rentowność przejętych parków handlowych jest wyższa niż średnia dla portfela Stop Shop - 7,4 proc. w trzecim kwartale 2020 roku - podała firma.

Portfel Stop Shop należący do Immofinanz obejmuje obecnie 98 lokalizacji z prawie 720 tys. mkw., które rozlokowane są w dziewięciu krajach: Słowacji (16), Słowenii (14), Węgrzech (14), Austrii (14), Serbii (14), Czechach (12), Polsce (10), Chorwacji (3) i Rumunii (1). Wartość księgowa tego portfela to około 1 mld euro. Firma przygotowuje się na kolejne akwizycje i projekty deweloperskie.

- Nasze plany w zakresie marki Stop Shop obejmują wzrost do 140 lokalizacji w perspektywie średnioterminowej, przy czym zamierzamy skupić się na naszych rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej, Europie Południowo-Wschodniej i Austrii oraz selektywnym wejściu do innych krajów Europy Zachodniej - zapowiada Dietmar Reindl, COO Immofinanz.

Transakcje nabycia nieruchomości w Austrii, Czechach i Chorwacji zostały sfinalizowane. Park handlowy w miejscowości Voitsberg, który został zakupiony od lokalnego dewelopera, zwiększa liczbę Stop Shopów w Austrii do 14 lokalizacji z około 67 tys. mkw. Dwa parki handlowe w czeskich miastach – Pradze i Litvinovie - mają łączną powierzchnię 14,7 tys. mkw. Zwiększają one portfel Stop Shop w tym kraju do 12 lokalizacji z prawie 88 tys. mkw.

Immofinanz wszedł na rynek chorwacki ze swoimi Stop Shopami pod koniec 2018 roku. Wraz z nowo nabytą nieruchomością firma posiada trzy parki o powierzchni 16,4 tys. mkw. W przygotowaniu są kolejne projekty.
 
Zakupione nieruchomości w Serbii obejmują lokalizacje w miejscowościach Leskovac, Sabac, Sombor i Zajecar z około 28,2 tys. mkw. Zamknięcie transakcji kupna planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku. Serbski portfel marki Stop Shop będzie po tym zakupie obejmował łącznie 14 nieruchomości o powierzchni około 121 tys. mkw.

Do głównych najemców przejmowanych parków, którzy są również obecni w wielu innych Stop Shopach, należą między innymi: Spar, Dm, Deichmann, Intersport, Takko i KiK. Na nowych nieruchomościach wkrótce pojawią się żółte kolory, charakterystyczne dla marki Stop Shop.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • klient 21.12.2020

    Drogerie DM mogłyby wejść do Polski...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także