20.03.2017/09:34

Inflację napędza wzrost cen żywności

Rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja jest napędzana głównie podwyżkami cen żywności – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Tylko w lutym wzrost cen był o 4,3 proc. wyższy niż rok wcześniej. Miało to związek z mrozami na południu Europy, skąd przywożone są do Polski warzywa i owoce.

Na giełdzie warzywnej na Broniszach ceny były od 50 do ponad 200 proc. wyższe niż rok wcześniej. Najbardziej podrożała sałata lodowa – o 230 proc. W lutym warzywa podrożały o 6,4 proc. , a owoce o 2,5 proc.

Żywność drożała już w ub.r. Mleko i cukier kosztowały na początku br. O blisko jedną piątą więcej niż rok wcześniej, zaś masło aż o połowę więcej. Podrożało też mięso (wieprzowina o jedną czwartą). Taniały tylko kurczaki.

W kolejnych miesiącach wzrost cen powinien być bardziej widoczny, według ekspertów inflacja będzie przyspieszać. W całym 2017 roku według nić może wynieść średnio 2 proc. Jej szczyt jest spodziewany w kwietniu (przewidywane 2,4 proc.).

Stopy procentowe NBP są obecnie na najniższym poziomie w historii i prawdopodobnie pozostaną na nim co najmniej kilka kwartałów – przypomina „Gazeta Wyborcza”.

Więcej w poniedziałkowej „Gazecie Wyborczej”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.