01.06.2017/15:16

Innowacje zmieniają rynek płatności bezgotówkowych

Innowacje wpływają na każdy aspekt naszego życia, ale szczególnie duży wpływ mają na rynek finansowy, gdzie na przestrzeni kilku ostatnich lat nastąpił ogromny skok technologiczny.  Carlos Menendez, jeden z kluczowych menedżerów Mastercard na świecie, podkreślał, że rewolucja czeka wciąż rynek płatności bezgotówkowych.

W Polsce cel jest jasny – za kilka lat 80 proc. płatności odbywać ma się bezgotówkowo.  - Obecnie proporcje są odwrotne, miliony ludzi w Polsce nie ma nawet konta bankowego, a massachusetts technology 60 proc. firm w Polsce w ogóle nie używa narzędzi bezgotówkowych. Wraz z polskim rządem mamy plan jak zbudować nowe zachęty i nawyki do używania płatności elektronicznych. Jednym z nich ma być możliwość łatwego stworzenia uniwersalnej identyfikacji finansowej w oparciu o np. konto bankowe – oceniał Carlos Menendez.

Marta Krupińska założycielka Azimo (firmy z sektora fintech) przyklasnęła temu ostatniemu pomysłowi. Im więcej otwartych danych będzie łączyć się z bankowością, tym lepiej dla nowoczesnego społeczeństwa. - Taki profil musi się wydarzyć, bo jest bardzo potrzebny. Z takim profilem będę pewna, że w każdym kraju mam taki sam scoring kredytowy i natychmiastowy dostęp do lokalnych usług finansowych, bez znajomości procedur z innych krajów i wypełniania formularzy. Teraz taki proces jest skomplikowany i złożony – mówiła Marta Krupińska. Czy taki pomysł zrealizują Polacy? - Musimy zmienić sposób myślenia. Mamy talent, ale ograniczamy swoje plany do Polski. Róbmy od razu z myślą „go global” – zachęcała Marta Krupińska.

Yobie Benjamin z Tokena, inwestor internetowy, stawia sprawę jasno: - Obecnie w fintechu nie ma mowy, żeby zakładać spółkę celującą w mniej niż 1 mld dolarów przychodów. Na rynku nie ma pieniędzy dla startupów widzących siebie jako lokalnego gracza z 50 mln dolarów przychodów. Na takie projekty inwestorom szkoda czasu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.