16.10.2020/12:11

Inspekcja Handlowa skontrolowała sklepy sprzedające hulajnogi

Inspekcja Handlowa skontrolowała 7 placówek sprzedaży detalicznej i 8 sklepów wielkopowierzchniowych w celu oceny hulajnóg sportowych pod kątem spełniania wymagań bezpieczeństwa. Inspektorzy zakwestionowali 18 z 39 partii hulajnóg, co stanowi ponad 46 proc. sprzętu.

Wyniki kontroli wskazują, że ok. 13 proc. zbadanych hulajnóg może stwarzać zagrożenie dla konsumentów z powodu wad konstrukcyjnych. 41 proc. hulajnóg posiada uchybienia w oznakowaniu (głównie brakowało oznaczeń takich jak określenie klasy hulajnogi oraz ostrzeżeń bezpośrednio na produkcie).

37,5 proc. partii produktów miała niepełne zapisy w instrukcjach użytkowania. W 3 przypadkach bezpodstawnie umieszczono znak CE (a w dwóch z nich także znak selektywnego zbierania). Tylko w jednym przypadku brakowało instrukcji użytkowania i montażu w języku polskim.

Inspekcja Handlowa laboratoryjnie zbadała 7 próbek hulajnóg. Aż 6 z nich przeszło testy negatywnie: w 5 próbkach stwierdzono niewłaściwe rozwiązania konstrukcyjne (w tym 3 były nieprawidłowo oznakowane), a w 1 przypadku zakwestionowano wyłącznie niewłaściwe oznakowanie.

„Nieprawidłowości stwierdziliśmy u 10 przedsiębiorców, tj. w 66,67 proc. skontrolowanych podmiotów gospodarczych. Najwięcej uchybień dotyczyło braku oznaczeń (głównie określenia klasy hulajnogi) oraz ostrzeżeń bezpośrednio na produkcie. W przypadku partii produktów zakwestionowanych z uwagi na oznakowanie, uzupełnienie braków następowało w zdecydowanej większości jeszcze w toku prowadzonych czynności kontrolnych, często w porozumieniu z podmiotami odpowiedzialnymi za wprowadzenie tych produktów na rynek. Rzadziej, przedsiębiorcy wycofali produkty ze sprzedaży do czasu poprawy oznakowania. W jednym przypadku dokonano zwrotu produktu do dostawcy” – czytamy w raporcie Inspekcji Handlowej.

Partie wadliwe konstrukcyjnie zostały przez kontrolowanych wstrzymane od sprzedaży.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także