24.01.2017/12:01

Inteligentny sklep to mniejsze wydatki na energię

Niższe rachunki za energię elektryczną, większe bezpieczeństwo żywności – tak w skrócie przedstawiają się zalety zintegrowanego i inteligentnego sterowania urządzeniami chłodniczymi, oświetleniem oraz innymi systemami w sklepie.

Rozwój nowych technologii: Internetu Rzeczy, rozwiązań connected i usług z zakresu telematyki powoduje, że coraz więcej przedmiotów codziennego użytku staje się inteligentnych. Podobny postęp widoczny jest także w sterowaniu urządzeniami odpowiedzialnymi za instalacje techniczne sklepów. Połączenie ich w sieć skutkuje tym, że „smart” może być cały obiekt.

Połowa pieniędzy w kieszeni

Zużycie energii to jeden z głównych czynników kosztowych w przypadku sklepów, zwłaszcza dużych. – Korzystając z inteligentnych i zintegrowanych rozwiązań dla urządzeń chłodniczych, układu wentylacji i klimatyzacji oraz oświetlenia można osiągnąć oszczędność energii sięgające nawet 50 proc. – mówi Henrik Schurmann, wiceprezes Danfoss Food Retail.

Poszukiwania oszczędności energii warto rozpocząć od zespołu sprężarkowego, który zwykle odpowiada za 30-50 proc. zużycia prądu w sklepie. Liczne badania i eksperymenty wykazały, że wystarczy, aby działał on z pełną mocą przez około 10 procent czasu, by udało się zaspokoić zapotrzebowanie placówki na chłodzenie. Resztę czasu sprężarki mogą pracować z mniejszą prędkością i nadal zapewniać wymaganą wydajność chłodniczą. Optymalizacja działania pozwala ograniczyć wydatki na energię nawet o jedną trzecią.

– Podczas pracy sprężarek dochodzi o ogromnych strat energii, bo tylko około 30 proc. ich mocy jest rzeczywiście używanej do chłodzenia. Pozostałą część w postaci energii cieplnej można wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń w sklepie czy podgrzewania wody, korzystając przy tym z rozwiązań odzysku ciepła. Dzięki zaoszczędzonym środkom inwestycja zwraca się zazwyczaj w czasie krótszym niż rok – przekonuje Henrik Schurmann.

Bezpieczeństwo żywności

Rozwiązania w zakresie inteligentnego sklepu obejmują kilka funkcji, które zmniejszają zużycie energii w meblach chłodniczych i zamrażarkach. – Elektroniczne sterowniki parownika i zaworów rozprężnych zaoszczędzają dużo energii, ponieważ napełnienie parowników czynnikiem chłodniczym jest dopasowywane do faktycznego zapotrzebowania w danym momencie. Funkcja ta pozwala zmniejszyć wydatki na energię nawet o 12 proc. – wyjaśnia ekspert z firmy Danfoss.

Zwiększenie efektywności energetycznej wewnątrz sklepu to nie jedyna droga do osiągnięcia oszczędności. Podniesienie elastyczności popytu na energię – wykorzystywane w inteligentnej integracji sieci (smart grid) – jest również częścią rozwiązania. Chwilowe ograniczenie wydajności sprężarek, na sygnał otrzymany z sieci energetycznej, zmniejszyć zużycie energii np. o 60-80 proc. przez okres do 20 minut bez istotnego wpływu na jakość utrzymywanych parametrów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.