22.02.2021/17:16

Intermarché ukarane grzywną w wysokości 150 mln euro za niedozwolone praktyki handlowe

W miniony piątek, 19 lutego, francuskie Ministerstwo Gospodarki ogłosiło, że działające na potrzeby Grupy Muszkieterów spółki zakupowe, takie jak Agecore czy Intermarche Belgique, zostały pozwane przez tamtejszego regulatora rynku do paryskiego sądu gospodarczego, z żądaniem zapłacenia ponad 150 mln euro kary za „niedozwolone praktyki handlowe”.

Francuski urząd ds. ochrony konkurencji i konsumentów przeprowadził dochodzenie, w wyniku którego ustalił, że Intermarche stosowało niedozwolone praktyki wobec 93 swoich dostawców. Urząd twierdzi między innymi, że od 2016 r. Intermarche „wielokrotnie i na różne sposoby – poprzez wstrzymywanie zamówień, usuwanie produktów z oferty itd. – wywierało nielegalny nacisk na niektórych swoich dostawców podczas negocjowania międzynarodowych kontraktów z firmą Agecore, a następnie z Intermarche Belgia, w celu dalszej dystrybucji swoich produktów w sieci Intermarche we Francji.

„W międzynarodowych kontraktach zapisano, że dwie wymienione grupy zakupowe mogą w trakcie trwania współpracy obciążać dostawców wysokimi opłatami za usługi komercyjne, takie jak akcje reklamowe czy celowane promocje.” – argumentuje regulator rynku w oświadczeniu.

Tego rodzaju klauzule zdaniem urzędu naruszają reguły współpracy handlowej, ponieważ dostawcy są zmuszani do opłacania świadczeń o niskiej wartości komercyjnej, a poza tym muszą już wnosić analogiczne opłaty na poziomie krajowym.

Francuski urząd do spraw ochrony konkurencji i konsumentów domaga się od sądu nałożenia na sieć grzywny w wysokości 150,75 mln euro, co odpowiada 1 proc. obrotów wygenerowanych w okresie stosowania nagannych praktyk przez Intermarche we Francji.

Ministerstwo Gospodarki zgadza się ze stanowiskiem regulatora rynku, wskazując na niewspółmierną do potencjalnych korzyści wysokością żądanych opłat, które należy w tym świetle postrzegać jako „nieuzasadnione korzyści finansowe” oraz „naruszenie francuskich przepisów regulujących relacje handlowe”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także