02.07.2019/11:52

Internet rzeczy rośnie w siłę i zarabia. Polska daleko w tyle

Internet rzeczy podbija światowe rynki. Czujniki monitorujące zużycie prądu, stan zdrowia pacjentów, nasłonecznienie upraw, czy liczbę wykonywanych dziennie kroków w tym roku znajdą się w 25 mld urządzeń. W 2025 roku będzie ich 3 razy więcej. Ale Polska nie nadąża za światowymi trendami.

Według danych IDC dla „Rzeczpospolitej”, najwięcej w internet rzeczy inwestuje sektor konsumencki. W tym roku to już 417,5 mld dolarów.  Polska pod względem zaangażowania w tego typu innowacje pozostaje jednak daleko w tyle. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało raport, w którym wskazało 9 branż ze szczególnym potencjałem w tym zakresie. Znalazły się tam m. in. inteligentne miasta, infrastruktura energetyczna i liczniki, ochrona zdrowia, rolnictwo, finanse i ubezpieczenia.

Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Finansów w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zdradził, że raport nie tylko wskazuje obszary, które z biznesowej perspektywy mogą być ciekawe dla internetu rzeczy, ale także wskazuje przeszkody, które należy pokonać, aby móc z niego w pełni korzystać.

Jako przykład podał wywóz odpadów. Niewiele stoi na przeszkodzie, aby kontenery ze śmieciami były wywożone dopiero wtedy, kiedy są pełne. Wystarczy zamontować w nich czujniki. – Okazuje się, że jest to niemożliwe, ponieważ odpady muszą być zabierane zgodnie z kalendarzem, w odpowiednie dni – niezależnie od tego, czy są puste czy nie. Tego rodzaju paradoksów jest więcej i trzeba je usuwać – komentuje.

Według raportu rynek internetu rzeczy ma rosnąć 13 proc. rocznie i jest szansą dla polskiej gospodarki. Trzeba jednak usunąć przeszkody takie jak przestarzałe regulacje prawne czy zahamowanie nowych technologii komunikacyjnych, np. 5G.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Gość 03.07.2019

    5G i "internet rzeczy" to świetny pomysł na zarabianie poprzez komplikowanie wszelkich prostych spraw. Patrz wywóz śmieci. Założę się, że gdyby to wprowadzono, znów te usługi by zdrożały. No, ale byłyby "lepsze"...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.