02.07.2020/18:02

Izba rolnicza apeluje o odpowiednią ekspozycję polskich produktów w sklepach wielkopowierzchniowych

Lubelska Izba Rolnicza otrzymała od resortu rolnictwa odpowiedź na swoje stanowisko w sprawie wdrożenia mechanizmów łagodzących negatywne skutki pandemii koronawirusa na rynku mleka i produktów mlecznych – informuje topagrar.pl.

Poza prośbą o uruchomienie interwencyjnego skupu mleka w proszku i wsparcia finansowego na przechowywanie mleka w proszku, masła i serów, izba zaapelowała o wprowadzenie uregulowań zabezpieczających odpowiednią ekspozycję polskich produktów na półkach sklepów wielkopowierzchniowych.

MRiRW przyznało, że wybuch pandemii nałożył się z rozpoczętym sezonowym wzrostem produkcji mleka i ograniczonym popytem na nabiał w wielu krajach, w efekcie czego spadły ceny surowca. Podkreśliło, że na skutek m.in. swoich działań na 21 czerwca br. dopłatami do przechowywania w ramach UE objęto dopłatami 55 tys. t masła, 43,8 tys. t serów i 13,2 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Polskie zakłady mleczarskie skorzystały z tego mechanizmu odpowiednio: 431 t masła, 39 t sera i 24 t OMP.

Zdaniem resortu, od II połowy maja br. średnia cena zbytu masła na rynkach UE po 25 tygodniach od wdrożenia tego mechanizmu wzrosła o prawie 13%. I podobne tendencje daje się zauważyć na rynku polskim. Jednocześnie podkreśla, że będzie kontynuowało szczegółowy monitoring naszych rynków rolnych podczas pandemii i zwracało uwagę Komisji Europejskiej na konieczność podwyższenia niezmienianych od wielu lat cen interwencyjnego zakupu masła i OMP, by ich wysokość odpowiadała rosnącym kosztom produkcji.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • todłi 03.07.2020

    Nie rozumiem o jaką lepszą ekspozycje chodzi. Neony? Oddzielne strefy z polskimi produktami? Wydaje mi się, że świadomy konsument wie co jest polskie i nie ma problemu ze znalezieniem polskiego produktu na półce a już tym bardziej produktów mlecznych szczególnie mleka. Szczerze to trudniej trafić na mleko czy masło z zagranicy, niż polskie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.