15.01.2017/11:58

J. Owczarek, Eurocash: Ustawa o przewadze kontraktowej oznacza rewolucję w handlu

Zdaniem Jacka Owczarka członka zarządu Grupy Eurocash dużym wyzwaniem, z którym będzie musiała się zmierzyć branża dystrybucyjna w 2017 r. to ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, która wejdzie w życie w połowie br. W rozmowie z „Parkietem” Jacek Owczarek wskazuje, że nowe prawo oznacza, że „pewnym sensie branżę czeka rewolucja”.

Zdaniem cytowanego przez „Parkiet” członka zarządu Grupy Eurocash ustawa może wymusić zmiany w umowach między producentami a dystrybutorami żywności. Niestety ze względu na to, że przewidziane prawem kary bardzo wysokie, a niektóre jej zapisy są nieprecyzyjne, to niepewność odnośnie interpretacji zapisów tej ustawy istotnie zwiększa ryzyko dla wszystkich uczestników rynku.

Przedstawiciel Eurocash podkreśla w rozmowie z „Parkietem”, że intencje ustawy ocenia pozytywnie, ponieważ jej celem jest „ograniczenie wykorzystywania pozycji dominującej na rynku spożywczym przez wielkie koncerny względem pozostałych uczestników rynku.” Szczególnie, że „rynek spożywczy, znajduje się nie tylko pod silną presją zagranicznych sieci handlowych, ale także producentów żywności należących do międzynarodowych koncernów.”

Jacek Owczarek, stwierdził, że głównym ryzykiem, które niesie ze sobą nowa ustawa, „to wątpliwości odnośnie interpretacji jej zapisów.” Dlatego Eurocash będzie chciał tak dostosować kontrakty do nowych przepisów, „aby wyeliminować wszelkie ryzyka prawne jakie niesie ta ustawa.”

Więcej w "Parkiecie"

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • tomek34 16.01.2017

    A wszystkich nas czyli konsumentów najbardziej zaboli wzrost cen. Polityka Pisu już nakręca inflację a to co pis wyrabia z handlem - podatek handlowy, zakaz handlu w niedzielę, itd powoduje, że wszyscy będziemy płacić więcej i to sporo.

  • Rtf154 16.01.2017

    O skróceniu terminów płatności wymaganych ustawą nie wspomniał Pan Prezes, a to ich zaboli najbardziej

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.