11.01.2019/10:43

Jak na wojnie! Brytyjski handel gromadzi potężne zapasy na wypadek twardego Brexitu

Tesco i Marks&Spencer ujawniły, że podobnie jak większość detalistów brytyjskich zaczęły gromadzić zapasy żywności puszkowanej i paczkowanej o długich terminach przydatności do spożycia. Handel na Wyspach wypełnia magazyny po dachy, by złagodzić niedobory towarów, jakie mogą wystąpić w przypadku braku porozumienia z Unią Europejską w sprawie warunków Brexitu. Handlowcy martwią się, skąd wezmą świeżą żywność – relacjonuje The Guardian.

Dave Lewis, CEO Tesco Plc, poinformował, że zarządzana przez niego sieć zorganizowała specjalną rundę rozmów z dostawcami w sprawie zwiększenia zapasów żywności o długim terminie przydatności do spożycia. Menedżer przyznał jednak, że jeśli Wielka Brytania wyleci z Unii bez porozumienia, nie da się w podobny sposób zapewnić dostaw produktów świeżych – relacjonuje The Guardian.

Sieć Marks&Spencer ujawniła, że prowadzi podobne działania. Szef firmy Steve Rowe powołał specjalną komisję ds. Brexitu, która „robi co się da”, by zapewnić ciągłość dostaw. Zaznaczył jednak, że 70 proc. oferty sieci stanowi żywność świeża i wszystko, co zakłóci jej dostawy, spowoduje dodatkowe koszty i marnowanie jedzenia.

Z kolei Mike Coupe, szef sieci Sainsbury's skomentował, że twardy Brexit będzie „poważną katastrofą” i przyznał, że żadne gromadzenie zapasów nie da zbyt wiele, bo ze względu na brak miejsca nie da się zmagazynować towaru, który wystarczyłby na dłużej niż kilka dni sprzedaży.

Z informacji Guardiana wynika, że wielu brytyjskich producentów także stara się zmagazynować jak największe zapasy. Zaczyna brakować miejsca w chłodniach i magazynach. Analitycy przypominają, że pod koniec ubiegłego roku wystarczył kilkudniowy paraliż zaopatrzenia, wywołany atakiem zimy, by półki sklepowe opustoszały.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.