08.04.2020/15:46

Jak zapobiec negatywnym skutkom epidemii w handlu [KOMENTARZ]

W obliczu obecnej sytuacji epidemiologicznej, wiele firm handlowych i usługowych ma zagrożoną płynność finansowa i staje przed podjęciem decyzji w sprawie redukcji miejsc pracy. Na pytanie co mogą zrobić przedsiębiorcy, aby zniwelować skutki epidemii dla handlu odpowiada dr Paweł P. Mlicki z Déhora Consultancy Group.

Obecna epidemia koronawirusa różni się od wcześniejszych tym, że najmocniej dotknęła najsilniejsze gospodarczo kraje: Stany Zjednoczone, Chiny, Francję, Włochy, Koreę Południową i Hiszpanię, które razem reprezentują około 50 proc. gospodarki światowej. Również w Polsce skutki epidemii już są wyraźnie odczuwalne dla gospodarki i branża handlu nie jest tu wyjątkiem. Dla przykładu, jak podał niedawno dyrektor komunikacji LPP, grupa zarządzająca markami Reserved, Mohito, House, Cropp i Sinsay musiała zamknąć pod koniec marca ponad 70 proc. wszystkich sklepów. Mnóstwo firm handlowych i usługowych jest w podobnej sytuacji: zagrożone są płynność finansowa, miejsca pracy, w ostateczności – los firmy.

Czy można coś zrobić? Panaceum nie ma, ale w obszarze ochrony miejsc pracy i dbania o zdrowie pracowników możliwe są różne działania poprzez optymalizację planowania czasu pracy.

Przed świętami wielkanocnymi szereg sieci handlowych, w tym Biedronka, Lidl i Kaufland, wydłużyły godziny otwarcia swoich sklepów do 18 na dobę, a w niektórych lokalizacjach nawet do 24. W sytuacji pracy zmianowej, a szczególnie nocnej, obciążenie fizyczne i mentalne jest poważne, zwłaszcza kiedy trzeba pracować w nadgodzinach. Kierownictwo takich sklepów powinno zrobić wszystko, by pomóc przeciążonym pracownikom radzić sobie z tą sytuacją. Jest szereg zaleceń, względnie prostych i łatwych do wdrożenia w codziennym życiu, które znacząco poprawiają kondycję fizyczną i umysłową, nastrój czy koncentrację pracownika.

Warto podkreślić, że polskie przepisy prawa pracy dają względnie dużą elastyczność planowania czasu pracy. Chodzi nie tylko o zmianę godzin pracy i godzin otwarcia sklepu, ale też o wybór optymalnego systemu planowania czasu pracy spośród zdefiniowanych przez Kodeks Pracy, czy dopasowanie długości okresu rozliczeniowego do aktualnych potrzeb. Warto też pochylić się nad szybkością rotacji grafików, liczbą zmian pod rząd i ich długością, godzinami rozpoczęcia i zakończenia zmian, liczbą i czasem trwania przerw.

Ze strony rządu należy oczekiwać zniesienia jak największej liczby barier w prowadzeniu i rozwoju działalności gospodarczej i mniej restrykcyjnego podejścia, jeśli chodzi o tryb wprowadzania i realizację takich rozwiązań.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • laocze 09.04.2020

    Nie jest za kolorowo, my możemy jedynie wspomóc polskie firmy i robić zakupy w polskich sklepach.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.