28.02.2017/12:47

Jaka będzie przyszłość płatności bezgotówkowych?

First Data Polska – właściciel marki Polcard i jeden z największych dostawców technologii płatniczych i rozwiązań dla biznesu – opublikowała raport Laboratorium Przyszłości poświęcony nowym produktom i usługom płatniczym. Zawiera on mapę rozwiązań, które w najbliższych latach mogą zmienić polski rynek płatności.

Autorami pomysłów są uczestnicy warsztatów Laboratorium Przyszłości First Data – kilkudziesięciu menedżerów najważniejszych polskich banków, którzy dyskutowali o możliwych scenariuszach rozwoju rynku i technologii płatniczych podczas Laboratorium Przyszłości. Moderatorami spotkania byli specjaliści firmy 4CF, zajmującej się foresightem strategicznym, którzy zebrali wyniki prac i podsumowali je w raporcie.

– W raporcie znalazł się opis 22 produktów i usług płatniczych, które przeanalizowano pod kątem wartości dodanej, korzyści dla klienta oraz spodziewanego czasu wejścia na rynek – mówi Jolanta Rycerz, dyrektor pionu sprzedaży usług bankowych w First Data.

– Korzyści i czas wejścia na rynek decydowały o tym, w którym miejscu każde rozwiązanie znalazło się na Macierzy 4CF. Dzięki temu można określić, z jakim priorytetem należy potraktować poszczególne pomysły, planując ofertę przyszłych produktów płatniczych – dodaje Norbert Kołos, prezes zarządu 4CF.

Najciekawsze wnioski z raportu:

  • Zbliżeniowe płatności mobilne stanowią naturalny kierunek rozwoju płatności w Polsce w najbliższym czasie. Potrzebna jest jednak promocja i popularyzacja, aby szybciej zwiększać liczbę użytkowników.

  • Największą korzyść klientom przyniesie automatyczny wybór metody płatności. Uczestnicy warsztatów przyznali temu produktowi aż 8,3 punktu na 10 możliwych. Zdecydowała o tym potencjalna wygoda użytkowania – system wyręczy użytkownika i automatycznie dobierze metodę płatności do sytuacji, tak aby uzyskał on największe korzyści.

  • Na drugim miejscu pod względem oczekiwanych korzyści znalazły się... implanty z NFC. Rozwiązanie generuje dziś wiele wątpliwości natury zdrowotnej, prawnej czy mentalnej. Wszczepiane pod skórę układy potencjalnie pojawią się na rynku szybciej i przyniosą większą korzyść niż Neuropłatności, które będą umożliwiać wykonywanie płatności na poziomie fal mózgowych.

  • Najdłużej, bo nawet 10 lat minie, zanim na rynku pojawi się globalna waluta elektroniczna. Jej wprowadzenie zależy od wielu czynników, przede wszystkim politycznych.

Spośród 22 produktów omówionych w raporcie eksperci First Data wybrali cztery, które już dziś mogą zostać wdrożone dzięki wsparciu First Data:

  • mobilne płatności – HCE lub Android Pay

  • POS beacons – połączenie potencjału NFC i Bluetooth w obsłudze klienta

  • Uberyzacja, czyli niewidzialne płatności

  • POS lending – pożyczki prosto z terminala

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.