13.02.2020/12:48

Jaki wpływ będzie mieć koronawirus na europejską gospodarkę [ANALIZA]

Spadek tempa wzrostu chińskiego PKB z powodu epidemii – prognozy mówią o 5 proc., zamiast spodziewanych wcześniej 5,7 proc. – prawdopodobnie przełoży się na analogiczny spadek w eurozonie o 0,1 do 0,2 proc. Źródłem będzie głównie niższy eksport towarów i usług, a także niższe inwestycje.

Zdaniem analityków S&P w pierwszym kwartale wzrost PKB w strefie euro wyniesie 0 proc., zamiast spodziewanych 0,2 proc. Czy te szacunki się potwierdzą, w znacznym stopniu zależy od tego, kiedy nastąpi szczyt liczby nowych zarażeń. Gdyby istotnie nastąpił w marcu, zgodnie z dzisiejszymi przewidywaniami, szok dla europejskiej gospodarki byłby odczuwalny głównie w pierwszym kwartale, choć turystyka potrzebowałaby więcej czasu, by wrócić do normy.

Znaczna część aktywności gospodarczej, szczególnie produkcja towarów, raczej ulegnie opóźnieniu niż trwałemu zmniejszeniu. Jeśli istotnie obecne straty będą później nadrabiane, można się spodziewać, że prognozy wzrostu S&P na rok 2021 będą nieco wyższe niż obecne 1,2 proc.

Zaburzenia w europejskim łańcuchu wartości także zależą od tego, kiedy nastąpi szczyt epidemii. Jeśli nastąpi to jeszcze w marcu, zakłócenia będą relatywnie znikome. Trzeba jednak podkreślić, że ryzyko ich wystąpienia zwiększa fakt, że obecnie zapasy europejskich producentów są niskie, szczególnie w sektorze samochodowym, który kurczy się już przez cztery kolejne kwartały.

Gdy spojrzeć ma bezpośrednie powiązania europejskiego łańcucha dostaw z Chinami, to najbardziej narażone są Niemcy, a przede wszystkim niemiecka produkcja przemysłowa – komputery i elektronika, maszyny i urządzenia oraz samochody. Także sektor budownictwa w znacznym stopniu uzależniony jest od Chińskich komponentów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • weg 14.02.2020

    Jestem przekonany w 100%, że wymiana brukselskich elyt na normalnych fachowców, niezwiązanych ideologiami komunizmu, socjalizmu, globalizmu czy nowego ekoterroryzmu wystrzeliłaby europejskie gospodarki na wyżyny rozwoju, to co jest to totalna destrukcja! Czas na zmiany!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.