13.10.2016/08:59

Jarosław Kaczyński nie chce rezygnacji z podatku handlowego

Branża handlowa od czasu ubiegłotygodniowych konsultacji, jakie przeprowadzono w Sejmie, czekała nad sygnał z obozu Prawa i Sprawiedliwości, co dalej z podatkiem handlowym. Z wypowiedzi niektórych polityków wynikało wprost, że możliwe jest nawet wycofanie się PiS z pomysłu realizacji tejże obietnicy wyborczej.

Jednak Jarosław Kaczyński w najnowszym wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej zdaje się rozwiewać wątpliwości co do tego, czy opracowana zostanie nowa wersja podatku, po tym jak poprzednia zakwestionowana została przez Komisję Europejską.

- Wiem jedno: podatek powinien być i tutaj coś zawiodło, jeśli chodzi o jego przygotowanie. Musimy nad tym pracować. Nie ma powodów, żeby tego rodzaju działalność, jaką prowadzą hipermarkety i wielkie sieci handlowe, była nieopodatkowana - powiedział prezes PiS.

Przypomnijmy, Ministerstwo Finansów pracując od niedawna nad nową wersją daniny chciało pójść w kierunku naliczania podatku od metra kwadratowego powierzchni sklepu, tak aby tym razem podatek objął tylko obiekty wielkopowierzchniowe. Resort sondował także w ostatnich dniach reakcję branży na pomysł, aby to gminy same wyznaczały stawki podatku. Jednak oba te pomysły oprotestowane zostały przez przedstawicieli sektora handlowego w trakcie konsultacji, do jakich doszło w Sejmie podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

- Głos środowiska, zarówno małych, średnich, jak i dużych handlowców, jest jednoznaczny: podatek od powierzchni nie jest dobrym rozwiązaniem. Padały różne argumenty, że będzie on skomplikowany i trudny do określenia. Taką informację przekazujemy do rządu - mówił portalowi wiadomoscihandlowe.pl zaraz po konsultacjach poseł Adam Abramowicz (PiS), przewodniczący parlamentarnego zespołu.

Przypomnijmy, o braku decyzji w kwestii tego, czy zaproponowany zostanie jakikolwiek nowy wariant podatku handlowego, mówił w ostatnich dniach minister Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. Szef SKRM powiedział PAP, że aby zrealizować wyborczą obietnicę, "trzeba było spróbować" wprowadzić podatek handlowy. Zauważył także, iż "wszystkie możliwe warianty" tej daniny zostały już przedyskutowane z branżą. Kowalczyk przyznał też wprost, iż możliwe jest, że od 1 stycznia 2017 r. - wbrew planom Ministerstwa Finansów - wcale nie będzie obowiązywała nowa wersja ustawy o podatku.

Czytaj także:
Nowy podatek handlowy: jednolity i bez kwoty wolnej?

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • chore 24.10.2016

    lidl,kaufland,biedra !!!!!!!!! człowieku zrób coś z tym !!!!!!! głosowałem na ciebie jak większość!!!!!!

  • go!go!go! 12.10.2016

    Jarek do Biedronki! Na kasę!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.