07.08.2019/07:27

Jednak system kaucyjny? Rząd musi zdecydować, co zrobimy z butelkami

W połowie sierpnia rozpoczną się konsultacje nowego systemu gospodarki opakowaniami po napojach. Rząd będzie musiał zdecydować jak zabezpieczy segregację opakowań – systemem kaucyjnym, czy opłatą nakładaną na producentów opakowań.

Słabo radzimy sobie z gospodarowaniem odpadami, dlatego zmiany są niezbędne. – Prace projektowe są na ukończeniu, o konkretnych propozycjach będziemy dopiero mówić podczas konsultacji. A te powinny rozpocząć się w drugiej połowie sierpnia – wyjaśnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Ministerstwo sygnalizowało, iż interesuje je rozwiązanie polegające na rozszerzeniu odpowiedzialności producentów za opakowania wprowadzane na rynek, np. dodatkowa opłata na system ich zbierania. – System kaucyjny jest jak najbardziej brany pod uwagę. Nasze propozycje chcemy przedstawić jak najszerszemu gronu osób, aby wypracować najlepsze rozwiązania – wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Aleksander Brzózka.

System kaucyjny sprawdza się kiedy jak najłatwiej można butelki i opakowania oddać. Takie rozwiązanie wymaga np. wprowadzenia automatów zbierających odpady. Według szacunków kosztowałoby to budżet ok. 20 mln zł. Jednak aby takie automaty mogły stanąć np. w sklepach, potrzebna jest zmiana przepisów. Branży handlowej trudno sobie wyobrazić, że opakowania mieliby przyjmować pracownicy sklepów. To doprowadziłoby do wydłużenia kolejek i paraliżu pracy sklepów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.