14.02.2017/10:00

Jednolity Plik Kontrolny do poprawy

Po zmianie aplikacji do przesyłania informacji o ewidencji VAT podatnicy nie mogą poprawić wcześniejszych błędów. Ministerstwo Finansów pracuje nad aktualizacją systemu – czytamy w Pulsie Biznesu.

JPK_VAT to plik wymagany bez wezwania, w terminie składania deklaracji VAT, czyli do 25. dnia każdego miesiąca — i musi się z nią zgadzać. Jak podaje Puls Biznesu, w lutym 2017 r. wyjątkowo jest na to dwa dni więcej, gdyż termin wypada w sobotę, przy czym do wywiązania się z obowiązku służy już aplikacja zaktualizowana 1 lutego, czyli wersja inna od poprzedniej, co wywołało zamieszanie i niepokój przedsiębiorców.

Problemem nie jest fakt wprowadzenia kilkunastu zmian w strukturze, lecz to, że dokument w poprzednim wariancie nie jest przyjmowany w systemie. Dla składania bieżących informacji to nie kłopot. Puls Biznesu wskazuje, że schody zaczną się, gdy podatnik będzie musiał skorygować poprzednie dane, np. dla naprawienia błędu lub uwzględnienia zdarzeń, które nastąpiły po danym okresie rozliczeniowym i mają wpływ na jego wynik.

Obecnie za ostatni grudzień, a także za wcześniejsze miesiące z okresu od lipca 2016 r. trudno złożyć korektę, gdyż obecna wersja pliku, JPK-VAT (2), zawiera nowe obowiązkowe dane, jak np. numer identyfikacji podatkowej (NIP) kontrahenta czy data zakupu.

Więcej w Pulsie Biznesu

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • lidia_majewska 15.02.2017

    Ledwo wszedł a już do poprawy? Dobrze, że wykupiłam gwarancję do symfonii i w razie jakichkolwiek zmian będę miała dostęp do aktualizacji oprogramowania. Obstawiam, że to nie koniec i jeszcze ministerstwo ma coś dla nas w zanadrzu, żeby uszczelnić budżet.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.