06.07.2020/13:03

Jeronimo Martins, Lidl i Auchan wśród podejrzanych o zmowę cenową w Portugalii

Portugalski regulator rynku oskarżył sieci Continente, Pingo Doce, Auchan, Lidl, Intermarché i E.Leclerc o „ustawianie” cen sprzedaży produktów w porozumieniu z dwoma dostawcami napojów alkoholowych i bezalkoholowych – informuje O Jornal Economico.

Portugalski urząd ds. konkurencji Autoridade da Concorrência (AdC) oskarżył w minioną sobotę sześć dużych sieci spożywczych: Modelo Continente, Pingo Doce (zarządzana przez Jeronimo Martins, właściciela Biedronki) Auchan, Lidl, Intermarché i E.Leclerc, że w porozumieniu z dwiema firmami produkującymi napoje alkoholowe i bezalkoholowe ustalali ceny detaliczne produktów, ze szkodą dla konsumentów.

W oświadczeniu opublikowanym przez Margaridę Matos Rosa, szefową AdC, po wstępnym dochodzeniu, czytamy, że „są dowody świadczące o tym, że Modelo Continente, Pingo Doce i Auchan wykorzystywały swoje relacje biznesowe z dostawcami Sumol + Compal oraz Sogrape, aby koordynować ceny detaliczne produktów”. Według ustaleń urzędu, zachowania te miały miejsce w okresie od 2002 do 2017 r. w przypadku firmy Sumol + Compal oraz w okresie od 2006 r. do 2017 r. w przypadku Sogrape.

Dochodzeniem objęta została także sieć Lidl – w zakresie napojów bezalkoholowych – oraz Intermarche i E.Leclerc – w zakresie napojów alkoholowych.

„Potwierdzamy, że prowadzone przez nas dochodzenie dotyczy bardzo poważnych kwestii. Mamy do czynienia z sytuacją, gdy sieci detaliczne wykorzystują swoje dwustronne relacje biznesowe z dostawcami, by w ten sposób doprowadzić do sytuacji, gdy wszystkie uczestniczące w procederze sieci wyznaczają te same ceny detaliczne dla określonych produktów” – czytamy w komunikacie regulatora.

AdC prowadzi obecnie dziesięć postępowań w sprawie dużych sieci spożywczych, z których część prowadzona jest w trybie niejawnym.

Źródło: jornaleconomico.sapo.pt

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.