06.10.2020/10:29

Jeronimo Martins wytransferowało z Polski 2,2 mld zł w postaci dywidendy. Dokąd?

Dziennik Gazeta Prawna przyjrzał się temu, dokąd trafiają zyski firm działających w Polsce, ale posiadających zagranicznych właścicieli. Okazuje się, że rekordy biją tu Holandia i Luksemburg, ale to właśnie Holandia przyciąga najwięcej spółek związanych z handlem detalicznym i produkcją artykułów FMCG.

Największym graczem na polskim rynku jest bez wątpienia sieć Biedronka. Mimo, że spółka Jeronimo Martins Polska należy do portugalskiej grupy, to dywidenda trafia z Polski do Holandii. W tym roku wyniosła ona niemal 2,2 mld zł (to dywidenda od zysku za 2019 r.).

Również do Holandii trafiła część zysku z Kompanii Piwowarskiej – to 1,1, mld zł i koncernu tytoniowego Philip Morris – 775 mln zł. Sieć Rossmann także do Holandii wytransferowała ostatnio 883 mln zł.

Mimo, że te wartości wydają się wysokie, to jednak ogólna kwota dywidend wypłaconych w ubiegłym roku przez krajowe spółki zagranicznym właścicielom była o ponad 10 proc. mniejsza niż w rekordowym pod tym względem 2018 r.

Inaczej wygląda sytuacja w sieci sklepów Pepco.  Zysk do podziału wyniósł w poprzednim roku obrachunkowym (zakończonym 30 września 2019 r.) niemal pół mld zł. Według danych DGP prawie połowę przeznaczono na dywidendę, która została wypłacona przed końcem ub.r. „Nie trafiła jednak za granicę, bo bezpośrednim właścicielem polskiego Pepco stała się spółka holdingowa zarejestrowana w naszym kraju. I dopiero połowa jej zysku za 2019 r. już w styczniu tego roku została przekazana właścicielowi zarejestrowanemu w Wielkiej Brytanii” – tłumaczy dziennik.
 

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Janusz 08.10.2020

    Polska to najgłupszy kraj na Świecie.

  • MArio 06.10.2020

    Jesteśmy białymi murzynami. Wypchnęli nas prawie ze wszystkiego...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także