05.08.2020/10:32

Jest decyzja sądu ws. sporu Forteam z Mariuszem Świtalskim. Trwa batalia o 300 mln zł

Sąd Okręgowy w Poznaniu udzielił trzeciego zabezpieczenia na roszczenia Forteam Investments wobec Mariusza Świtalskiego. Tym razem chodzi o 45,94 proc. akcji spółki Czerwona Torebka.

Forteam Investments Ltd., spółka inwestycyjna należąca do amerykańskiego funduszu private equity Delta Capital, uzyskała trzecie sądowe zabezpieczenie swoich roszczeń. Zostało ono udzielone przez Sąd Okręgowy w Poznaniu przeciwko kontrolowanej przez Mariusza Świtalskiego spółce Druga-Sowiniec Capital oraz Krzysztofowi Belcarzowi. Uzyskane przez Forteam zabezpieczenie dotyczy roszczenia o uznanie za bezskuteczne dwóch umów sprzedaży pakietów akcji spółki Czerwona Torebka S.A. (odpowiednio 24 758 600 i 9 707 588 akcji) zawartych w marcu br. pomiędzy funduszem Świtalski FIZ a wymienionymi podmiotami. Zabezpieczenie roszczeń zostało uzyskane przez Forteam w ramach prowadzonego sporu prawnego z Mariuszem Świtalskim, w którym Forteam domaga się od niego i kontrolowanych przez niego spółek zapłaty kwoty ponad 300 mln zł.

Na podstawie uzyskanego zabezpieczenia dokonano kolejnego zajęcia przez Forteam akcji Czerwonej Torebki. Łącznie, na mocy pierwszego (uzyskanego w lutym br.) i trzeciego postanowienia sądu, 48,44 proc. akcji Czerwonej Torebki zostało objętych zabezpieczeniem. Aktualnie 35,5 proc. akcji Czerwonej Torebki zostało zajęte przez komornika, w stosunku do pozostałych 12,94 proc. prowadzone są działania mające do tego doprowadzić. 

– Będziemy w pełni korzystać z przyznanych nam przez sąd uprawnień pozwalających na aktywne włączenie się w procesy nadzorcze nad Czerwoną Torebką. Już to robimy, wykonując nasze prawa do ochrony interesów akcjonariuszy oraz ochrony interesów handlowych i aktywów spółki. Podjęte działania obejmują m.in. dogłębną analizę danych historycznych dotyczących wartości i wolumenu obrotów akcjami Czerwonej Torebki. Zamierzamy także skorzystać z naszego prawa do spotkania z Zarządem, który odpowiada za obecną kondycję spółki, aby uzyskać wszystkie istotne informacje i poznać szczegółowe plany dotyczące jej przyszłości. Chcemy również wyrazić nasze obawy dotyczące wątpliwego sposobu zarządzania firmą. Wydaje się, że odbywa się to z korzyścią dla niektórych stron, a nie w sposób wymagany prawem i zgodny z obowiązkami zarządu – powiedział Christopher DeLise, prezes funduszu Delta.

Obie wspomniane powyżej transakcje miały miejsce w marcu 2020 br., już po pierwszej decyzji Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 21 lutego 2020 r., w wyniku której Forteam uzyskał zabezpieczenie jego roszczenia przeciw Mariuszowi Świtalskiemu i kontrolowanym przez niego spółkom z Grupy Sowiniec (z wyjątkiem spółki Druga-Sowiniec). W wyniku tego postanowienia aktywa Mariusza Świtalskiego zostały zajęte do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie. Wspomniane dwie transakcje sprzedaży akcji pokazują, że Mariusz Świtalski kontynuuje próby zbywania i ukrywania swojego majątku, tak aby utrudnić Forteam zaspokojenie roszczeń.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także