23.07.2020/13:54

Jest gotowy akt oskarżenia w sprawie kierowniczki z sieci Ikea. Poszło o zwolnienie pracownika

Akt oskarżenia przeciwko kierownicze ds. zarządzania w sieci IKEA został skierowany przez do Sądu Rejonowego Kraków Nowa Huta przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga. Kobiecie grożą nawet dwa lata więzienia.  

To echo głośnej sprawy sprzed ponad roku. Ikea zwolniła pracownika po tym, jak ten wziął urlop na żądanie, aby nie uczestniczyć w organizowanym przez firmę dniu solidarności z osobami wykluczonymi LGBT, a także opublikował na wewnętrznym forum sieci handlowej komentarz z dwoma cytatami z Biblii, mówiącymi o tym, że "biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich" i że "ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość; obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli".

W lipcu 2019 r. Państwowa Inspekcja Pracy wszczęła kontrolę w krakowskim sklepie sieci Ikea, w którym zatrudniony był zwolniony pracownik. Inspektorzy nie znaleźli jednak nieprawidłowości. Co innego prokuratura, która teraz zdecydowała się na postawienie zarzutu kierowniczce ds. zarządzania zasobami ludzkimi w sieci Ikea. Kobiecie postawiono zarzut popełnienia występku polegającego na ograniczaniu praw pracowniczych ze względu na wyznanie. Teraz ten zarzut ponowiono w akcie oskarżenia

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga powiedział, że „decyzja o zwolnieniu pokrzywdzonego była wynikiem arbitralnych ocen i uprzedzeń przedstawicielki pracodawcy względem pracownika, który wyrażając swą opinię, odwołał się do wartości katolickich.” Dodał także, iż pracodawca jest obowiązany do poszanowania prywatności pracowników, w tym unikania w stosunku do nich działań ideologicznych spoza sfery pracowniczej, a ponadto do poszanowania wolności wyrażania poglądów, sumienia i religii oraz niedyskryminowania pracowników z powodu ich światopoglądu.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także