26.04.2020/20:44

Jest kolejne rozporządzenie rządu związane z pandemią. Drobna korekta dotycząca sklepów

W niedzielę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., które ustanawiało określone ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Pojawiły się drobne doprecyzowania kilku przepisów, w tym takich, które dotyczą branży handlowej.

Poprzednie rozporządzenie nakazało do odwołania noszenie rękawiczek jednorazowych podczas zakupów towarów lub usług w placówkach handlowych, na straganach lub targowiskach. Teraz obowiązek ten został nieco złagodzony.

Począwszy od dziś, obowiązek ten nie będzie dotyczył osób, które "nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim" lub osoby "mającej trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek". Jak wskazano, okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.

Poszerzono także katalog osób, które będąc w pracy mogą zakrywać usta i nos przy pomocy przyłbicy (a nie np. maseczki). W poprzedniej wersji rozporządzenia zezwolono na to osobom wykonującym czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych lub w placówkach handlowych lub usługowych. Teraz do tej listy dochodzą urzędy administracji publicznej lub jednostki organizacyjnej wykonującej zadania publiczne.

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu, realizacja obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy przyłbicy wciąż będzie dotyczyła wyłącznie sytuacji, gdy stanowisko kasowe lub miejsce prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług, lub inne stanowisko pracy, w którym wykonywane są czynności zawodowe lub służbowe, jest oddzielone od klientów lub interesantów dodatkową przesłoną ochronną.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, a więc w niedzielę 26 kwietnia.

Kliknij i zobacz najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • sami-swoi 28.04.2020

    A co z zasyfionymi wózkami i koszami sklepowymi za to odpowiada Minister Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny a nic w tym kierunku nie robią a : Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej (bądź choćby czyni do tego przygotowania) podlega odpowiedzialności karnej (zob. art. 165 § 1 pkt 1 kk i art. 168 kk)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.