17.05.2020/09:20

Jest nowe rozporządzenie w sprawie koronawirusa. Restauracje i galerie handlowe w ostrym rygorze

Od poniedziałku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące działalności m.in restauracji i centrów handlowych. Odpowiednie rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Jak czytamy w rozporządzeniu, od poniedziałku, czyli 18 maja, będą mogły wznowić swoją działalność restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, kasyna. Nadal nieczynne będą jednak restauracje hotelowe.

Mimo że kolejne branże będą się mogły na nowo "otworzyć", ich funkcjonowanie będzie objęte rygorami. Do restauracji nie wejdzie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni sali, gdzie są oni obsługiwani (z wyłączeniem obsługi). 

Rozporządzenie wskazuje, że do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego w miejscach ogólnodostępnych, w tym w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku m.in. spożywania posiłków lub napojów w lokalu, ogródku gastronomicznym i wydzielonej strefie gastronomicznej.

Zgodnie z opublikowanym w sobotę rozporządzeniem w obiektach handlowych o powierzchni większej niż 2 tys. m kw. do odwołania nie będą mogli prowadzić działalności agenci turystyczni i organizatorzy turystyki.

W galeriach handlowych dopuszczona zostanie działalność na tzw. wyspach handlowych pod warunkiem, że stanowiska będą oddzielone od klientów przesłonami, a obsługa będzie w maseczkach i rękawiczkach. Przy takich punktach będzie mogła być obsługiwana jedna osoba.

Zgodnie z prawem nadal w sklepach i galeriach handlowych nie będzie mogło przebywać więcej osób niż jedna na 15 m kw. Sklepy będą musiały zapewnić też klientom dostęp do rękawiczek i płynów do dezynfekcji rąk.

PAP/ GIS/ inf.własna

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Zniechęcony klient 17.05.2020

    PRZY TYCH REŻIMACH ZAKAZÓW I NAKAZÓW ODECHCIEWA SIĘ ROBIĆ ZAKUPY W GALERIACH

  • Gringo 17.05.2020

    Stoliki będą musiały stać przynajmniej dwa metry od siebie, chyba, że będę przedzielone ścianką o wysokości przynajmniej jednego metra powyżej blatu.

    Co istotne, przy stole będzie można usiąść tylko z rodziną lub osobą, z którą się zamieszkuje. W przeciwnym wypadku należy zachować odstęp przynajmniej 1,5 metra i nie będzie można siedzieć na przeciwko siebie. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie przesłony pleksi między dwoma osobami. Wykluczona będzie także samoobsługa, a stoliki będą dezynfekowane po każdym kliencie

    Czy jest tu ktoś z branży kto czytał to rozporządzenie i widział takie zapisy? Ja czytałem kilka razy i czegoś takiego nie widzę a chciałbym się przygotować do otwarcia

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.