19.11.2019/09:38

Jest sposób na sprzedaż alkoholi w sklepach autonomicznych, ale czy opłacalny?

Nie wiadomo, czy alkohole będą mogły być sprzedawane w sklepach autonomicznych. Hamulcem są obecne przepisy, które sprawiają, że właściciele sklepów będą musieli wprowadzić aplikacje i urządzenia weryfikujące pełnoletność oraz trzeźwość klientów. To z kolei powoduje konieczność inwestycji w technologie sprawdzające wiek i stan trzeźwości osoby kupującej.

Marek Gajek, adwokat z Kancelarii Gajek i Wspólnicy mówi, że w przypadku sklepów autonomicznych należy stosować wszystkie regulacje ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a także wydane na ich podstawie przepisy gminne. Właśnie na mocy tych przepisów sprzedaż napojów alkoholowych w placówkach w pełni autonomicznych może być niemożliwa, albo też wymusi wprowadzenie dodatkowych sprzętów i aplikacji.

Wszystko zależy od opracowanych reguł funkcjonowania sklepów autonomicznych - zaznacza Marta Kownacka, radca prawny z Kancelarii LawIT,. Co do zasady przewidują one możliwość dokonywania w nich zakupów, jednak pod warunkiem zarejestrowania się w aplikacji obsługującej placówkę. Zdaniem eksperta, jeśli na etapie rejestracji konta jest możliwość ustawień blokowania korzystania z aplikacji przez osoby niepełnoletnie, to problem z zakupem alkoholu może zostać znacznie zredukowany. Według Marty Kownackiej uruchomienie w sklepie czujników i kamer może rozwiązać problem z weryfikacją. Systemy te na odległość, sprawdzą, czy kupujący wygląda na pełnoletniego i trzeźwego.

Problemu z weryfikacją nie widzi Sebastian Starzyński, prezes zarządu spółki TakeTask. – To odbywa się niemalże automatycznie w momencie, kiedy ktoś wchodzi do sklepu i za pomocą aplikacji mówi, że ja to ja. W sklepach autonomicznych wiemy dokładnie, kto przyszedł na zakupy. Mając jego konto, znany jest przecież wiek, który weryfikuje się przy rejestracji. To nie jest tak jak w placówce tradycyjnej, gdzie człowiek jest anonimowy – mówi Sebastian Starzyński i podpowiada, że kiedy system ma wątpliwości, czy dana osoba jest trzeźwa, można dokonać weryfikacji poprzez alkomat. – To akurat nie jest bardzo skomplikowane czy drogie urządzenie. I zapewnia znacznie pewniejszą ocenę sytuacji niż ekspedientka w tradycyjnym sklepie – podkreśla Sebastian Starzyński.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.