20.03.2023/14:50

Jest szansa na obywatelską inicjatywę ustawodawczą, która zlikwiduje zakaz handlu w niedziele! [NASZ NEWS]

Temat likwidacji zakazu handlu w niedziele może niebawem ponownie zaistnieć w debacie publicznej. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, Związkowa Alternatywa rozważa stworzenie obywatelskiego projektu ustawy ustalającej stawkę za pracę w niedzielę na poziomie 2,5 razy większym niż w dni powszednie. Zakaz handlu zostałby zniesiony, a wyższa stawka za niedzielną pracę miałaby obowiązywać nie tylko pracowników sektora handlu. Szczegóły zdradza portalowi wiadomoscihandlowe.pl Piotr Szumlewicz, lider Związkowej Alternatywy.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich
W ramach Prenumeraty WH Plus także:
 • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
 • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
 • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
 • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
 • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET
Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • Polak 02.04.2023

  . W bajki o dobrowolności nie wierzę już to przerabiałem.szkoda tylko że zwolennicy niedzielnego handlu sami nie mają najmniejszego zamiaru stawać za lada w niedziele i tu bajka o niedzielnych zakupach się konczy

 • żal 30.03.2023

  Ale kto ci każe otwierać? Wystarczy, że nie będzie zakazu otwierania, a dany sklep/pracodawca niech sam ustala czy otwiera czy nie. Tam gdzie ludzie będą chętni do pracy to się otworzy, a reszta niech stoi zamknięta. Tak to powinno wyglądać, a nie jakieś nakazy/zakazy.

  A jak tobie się coś nie będzie podobało to zawsze możesz się zwolnić, żeby leżeć w niedzielę (albo cały tydzień) bebzonem do góry i sączyć piwo.

 • Nickt 30.03.2023

  A 5 tys. otwartych Żabek to co? Napiszesz kiedyś choć słowo o tym, panie związkowcu? Kiedy zaczniesz domagać się ich zamknięcia w niedzielę i biadolić, że tam nie ma ludzi do pracy?

 • Polak 29.03.2023

  Nickt a może byś tak własny sklep otworzył w niedzielę a nie tylko wykręcał się sianem.

 • Nickt 21.03.2023

  Zgadzam się tutaj z moim drogim podszywem do pewnego stopnia. Tyle, że nie więcej sklepów otwartych w niedzielę, a wszystkie otwarte w niedzielę. System brytyjski jest najlepszy - w niedzielę można otwierać, ale krócej. I sklep w związku z tym decyduje czy pracuje parę godzin od rana czy parę godzin np. od południa w tym dniu. Proste, logiczne, nikt nie może narzekać na utraconą niedzielę bo pół niedzieli ma uratowane, a handel korzysta - obroty są znacząco wyższe, mniej żywności się marnuje, pracodawca zatrudnia więcej pracowników, więc i ludzie nie są przeciążeni pracą. Same korzyści. A przede wszystkim - jest zainteresowanie handlem niedzielnym, klientów nie brakuje. Tak więc walczenie z tym na siłę to jest wprowadzanie komuny gdzie społeczeństwo nie miało nic do powiedzenia bo partia tak sobie zarządziła i już. To już nie te czasy chyba. Precz z komuną!

  I precz z demagogią, że w handlu należy się wolna niedziela. Czy w 50 innych zawodach, które wymagają pracy niedzielnej nie należy się wolna niedziela także? Począwszy od stacji benzynowych, a skończywszy na szpitalach, knajpach, kolei, komunikacji miejskiej, itd? A pracownikom żabek czasem nie należy się wolna niedziela bezwzględnie? Kto najbardziej korzysta na tej cwanej ustawie? No oczywiście, że Żabka. A kto ma udziały w Żabce? Radzę poczytać to zrozumiecie wiele.

 • Nickt 21.03.2023

  Zdecydowanie więcej sklepów otwartych w niedzielę to ważny temat i należy do tego doprowadzić, Ja bym z tym poczekał i nie wiem czy ta akcja to nie jest robota pisu aby poruszyć kontrowersyjny temat. Handel ma w niedzielę nie pracować a dlaczego mają pracować miliony Polaków w gastronomii, służbie zdrowia, transportu, dlaczego ORLEN nie zamknie większości stacji w niedzielę a wprowadzi tylko samoobsługowe tankowanie ? A jak odbije się na kondycji małych sklepów nadmierne wynagrodzenie za niedziele ? Pytań jest jeszcze wiele.

 • Kodens 21.03.2023

  Urzędnikom i tym niby związkowca fajnie się mówi . Niech sami pracują w weekendy zobaczymy jak im pójdzie. Piątek 14 uciekają z pracy bo są wielce zmęczeni. Od kilka lat obserwuję niedzielę handlowe wygląda to tak jak jest pogoda mało ludzi przychodzi na zakupy a w nie pogodę to same rodziny z małymi dziećmi nic nie kupujące tylko spacer bo coś z maluchami trzeba zrobić. Ja już widzę jak prywaciarz da ci dzień wolny w tygodniu za niedzielę handlowa i w dodatku 2,5 pensji . Wy chyba sami nie wiecie co mówicie.

 • pracujący w niedziele 20.03.2023

  Każdy decyduje sam jak chce spędzać niedziele. Ciekawe, że zwolennikom zakazu handlu nie przeszkadza w niedziele korzystać z np. stacji paliw, gastronomi, itp. dodając ludziom tam pracującym więcej pracy. Wystarczy nie dyktować innym jak żyć i zycie od razu staje się lepsze.

 • polak 20.03.2023

  nie kradnijcie ludziom niedziel. mało wam jeszcze , ze sklepy otwarte od 6 do 23 przez 6 dni w tygodniu. już teraz brakuje ludzi do pracy w handlu w tygodniu. niedziela to czas wypoczynku a na zakupy jest 6 dni w tygodniu. wystarczy chcieć a nie szukać wymówek

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także