28.08.2018/10:50

„Jesteśmy totalnie szczęśliwi” – Amazon płaci pracownikom za takie wpisy na Twitterze

Powyższy cytat to wpis na Twitterze jednego z pracowników Amazona, którym firma płaci za opisywanie, jak świetnie im się pracuje. Amazon nazywa ich „ambasadorami” i oczekuje od nich tweetowania „na pełny etat” – informuje ABC News.

W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w kilku krajach Europy, rośnie fala krytyki Amazona, którego pracownicy skarżą się na zbyt niskie płace, złe warunki pracy, wyśrubowane normy czy brak przerw na odpoczynek. W mediach społecznościowych pojawia się mnóstwo negatywnych komentarzy, np. złośliwie porównujących zarobki w Amazonie do miliardowych dochodów Jeffa Bezosa – właściciela i szefa koncernu.

Największy detalista online będzie wkrótce potrzebował dziesiątek tysięcy pracowników sezonowych, by obsłużyć zwiększony ruch w okresach wyprzedaży oraz w przedświątecznym szczycie zakupowym. Firma stara się więc zmieniać swoją nadszarpniętą reputację i wizerunek złego pracodawcy. W tym celu zatrudniła grupę swoich pracowników jako „ambasadorów”, których zadaniem jest zamieszczanie pozytywnych wpisów na jej temat. Jak pisze serwis ABC News, Amazon przyznaje, że zatrudnia „ambasadorów”, jednak nie chce ujawnić ich liczby ani umożliwić mediom kontaktu z nimi. Stwierdza tylko w komunikacie, że „to bardzo ważne, abyśmy edukowali ludzi w kwestii rzeczywistych warunków pracy w naszych centrach dystrybucyjnych”.

Jednym z zadań „ambasadorów” jest reagowanie na wpisy głośnego krytyka Amazona, senatora Berniego Sandersa, którego konto na Twitterze obserwuje blisko 9 mln osób. Gdy senator zasugerował, że pracownicy firmy powinni zorganizować się w związek zawodowy, jeden z „ambasadorów” odpisał, że „jedyna rzecz, którą muszę zorganizować to moja szafa”. Z kolei Sanders napisał w mailu, że „gdyby Amazon naprawdę dobrze płacił pracownikom i traktował ich z szacunkiem, to nie musiałby płacić tuzinom ludzi za tweetowanie przez cały dzień” – relacjonuje ABC News.

„Ambasadorowie” zachęcają też wszystkich krytyków Amazona, by skorzystali z możliwości zwiedzania magazynów i centrów logistycznych i na własne oczy zobaczyli, jak się w nich pracuje. Takie wycieczki organizuje też polski oddział koncernu.

Źródło: abcnews.go.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.