02.04.2021/13:21

Joe Biden: Amazon i 90 innych firm z Fortune 500 nie płacą ani centa podatków federalnych

Podczas środowego przemówienia w Pittsburgu w Pennsylvanii prezydent Joe Biden poruszył m.in. temat konieczności podniesienia podatków dla wielonarodowych korporacji. Przy tej okazji wytknął Amazonowi i 90 innym wielkim firmom, że wymigują się od płacenia podatków federalnych – amerykańskie media szeroko dyskutują wystąpienie Bidena.

Joe Biden chce ożywić amerykańską gospodarkę m.in. za pośrednictwem ogromnych inwestycji infrastrukturalnych. Aby zdobyć na nie więcej środków, planuje podniesienie podatku dochodowego od przedsiębiorstw z obecnych 21 do 28 proc. Zamierza też zapełnić różne luki w przepisach podatkowych, umożliwiające międzynarowym koncernom wyprowadzanie zysków za granicę.

Przy okazji prezydent USA przywołał przykład Amazona – największej spośród 91 firm z listy Fortune 500 – które „wykorzystują różne luki w przepisach podatkowych, by nie zapłacić nawet jednego jedynego centa federalnego podatku dochodowego”, podczas gdy – w rażącym kontraście do bogatych koncernów – amerykańskie rodziny z klasy średniej odprowadzają ponad 20 proc. federalnych podatków dochodowych.

Przypomnijmy, że amerykańskie przepisy podatkowe umożliwiają odliczenie inwestycji w badania i rozwój od federalnego podatku dochodowego. Wystarczy zainwestować w danym roku tyle, ile powinien wynieść podatek, by nie zapłacić ani centa. Amazon skutecznie korzystał z tego zwolnienia i przez dwa lata nie płacił ani dolara. Dopiero w 2019 r. odprowadził federalny podatek dochodowy.

Proponowane przez Bidena zmiany w prawie podatkowym, skutkujące opodatkowaniem globalnych dochodów koncernów, miałyby przynieść budżetowi USA dodatkowy bilion dolarów w perspektywie 15 lat.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także