19.07.2021/17:25

Już ponad pół setki marketów budowlanych Bricomarche pracuje w niedziele niehandlowe! [TYLKO U NAS]

Należące do Grupy Muszkieterów markety budowlane Bricomarche korzystają ze statusu placówek pocztowych, by pracować w niedziele objęte zakazem handlu – o fakcie jako pierwsze informowały wiadomoscihandlowe.pl. Jak ustaliliśmy, nie są to pojedyncze przypadki – placówek otwieranych w niedziele niehandlowe jest w całym kraju ponad pół setki!

Przed niespełna tygodniem portal wiadomoscihandlowe.pl relacjonował, jak w praktyce działa „punkt pocztowy” w markecie budowlanym sieci Bricomarche w Pabianicach, przy ul. Myśliwskiej (sieć ma dwa sklepy w tym mieście). Jak ustaliliśmy, funkcjonowanie placówki pocztowej było dość umowne – w ciągu półtora miesiąca obsłużyła tylko dwie-trzy przesyłki, a pracownicy marketu nie orientowali się zbytnio w zasadach obsługi pocztowej, dając nam do zrozumienia, że „to wszystko tylko po to, żebyśmy mogli się otwierać we wszystkie niedziele”.

Wysłaliśmy do biura prasowego Muszkieterów prośbę o ujawnienie, ile placówek Bricomarche uzyskało status placówek pocztowych i dzięki temu korzysta z wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Sieć poinformowała nas tylko, że „supermarkety Bricomarché prowadzone są przez niezależnych przedsiębiorców, którzy mają bezpośredni wpływ na politykę personalną, godziny otwarcia sklepu, a także zarządzanie swoim przedsiębiorstwem.”

Jednak dziennikarska ciekawość nie dawała nam spokoju. Postanowiliśmy sprawdzić na własną rękę, w terenie, jak się sprawy mają. Spróbowaliśmy skontaktować się ze wszystkimi marketami Bricomarche w Polsce, by ustalić, ile z nich otwiera się w niedziele niehandlowe.

Lista marketów, zamieszczona na stronie interenetowej sieci, zawiera 178 pozycji. Z częścią sklepów nie udało nam się skontaktować, dotarliśmy jednak do niespełna 150 placówek z całego kraju. Aż jedna trzecia spośród nich zapraszała nas na zakupy z otwartymi ramionami, we wszystkie niedziele, z wyjątkiem świąt państwowych i kościelnych, wskazanych w ustawie jako dni wolne od pracy.

Pełna lista poniżej:

Warto zaznaczyć, że wyjątek „pocztowy” od zakazu handlu w niedziele wkrótce może stracić przydatność dla sieci handlowych, w tym także dla marketów budowlanych. Projekt uszczelniający w tym zakresie ustawowe ograniczenia handlu w niedziele trafił właśnie do Sejmu. Nowelizacja przewiduje, że w niehandlową niedzielę otwarte mogą być tylko te placówki, w których działalność pocztowa wygeneruje powyżej 50 proc. przychodów.

To, czy sklep spełnia ten warunek, zostanie sprawdzone przez Inspekcję Pracy.

Przypomnijmy, że coraz więcej sieci handlowych korzystało z tej furtki, testowało taką możliwość lub ją rozważało. Zjawisko przybrało na tyle dużą skalę, by skłonić posła PiS Janusza Śniadka do skomentowania, że powoływanie się przez niektóre firmy na działalność pocztową, aby ominąć zakaz handlu w niedziele, jest „patologią”.

Związkowcy początkowo rozważali, czy nie wprowadzić zakazu handlu alkoholem w sklepach mających status „placówek pocztowych”. To rozwiązanie miałoby jednak luki, czego dowodzi inicjatywa Bricomarche – markety budowlane alkoholem przecież nie handlują. Ostatecznie zwolennicy uszczelnienia zakazu zdecydowali się na przywołane wyżej rozwiązanie.

Ograniczenie wyłączenia do placówek, które generują z działalności pocztowej powyżej 50 proc. przychodów, może być dla znakomitej większości sieci detalicznych nie do obejścia.

Teraz wszystko w rękach parlamentarzystów.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Kasjer 01.07.2022

  Każdy kasjer za pracę w niedzielę ma jeden dzień wolny w tygodniu oraz dodatek 200zł za każdą niedzielę -tak jest w intermarche oraz bricomarche.
  Widzę,że innym żal tylną część ciała sciska i zazdroszczą dlatego tu na forum tak plują jadem na ludzi ,którzy chcą dorobić do pensji bo np.mają kredyty do splacenia.....

 • inga 26.07.2021

  ty @yaro wiesz co znaczy praca w niedziele, ja też doskonale wiem, 20 lat pracy w świątek piątek i niedziele z jedną jedyną niedzielą wolną na miesiąc. zaproszenie do pracy w niedziele dotyczy tych którzy tylko potrafią żądać od kogoś pracy w niedziele, samemu w niedziele mając wolne.

 • Yaro 25.07.2021

  do inga, sama zatrudnij się tam, gdzie w niedziele się nie pracuje. zbyt trudne, żeby na to wpaść czy włażenie z buciorami innym w życie daje ci satysfakcję? ps. pracuje w niedziele regularnie, ostatnio nawet częściej i wiem, co to znaczy praca w niedziele

 • inga 25.07.2021

  @marcjan a ty dlaczego w niedziele nie zatrudnisz sie do pracy w handlu , czyzby to było dla ciebie za trudne.

 • Marcjan 20.07.2021

  Zakaz handlu w niedziele to bzdurny wymysły pisu i Kościoła . Były rozsądne postulaty aby każdemu zagwarantować dwie niedziele wolne w miesiącu a za niedziele pracujące więcej płacić. A dlaczego działa spozywka w niedziele chociażby w Orlenie, gdzie Obajtek, który i tak już się wcześniej nachapał jako wójt Pcimia teraz kosi kasę bo ma monopol i zatrudniua setki pisowskich aparatczyków. Im jakoś praca w niedziele nie przeszkadza. A dlaczego orlen (czyli RUCH) podpisujew kolejne umowy na handel w niedziele - im to wolno ?

 • Realista 20.07.2021

  Można to nazwać zaradnością albo cwaniactwem wszech obecnym. Naginanie prawa dla pazerności. Nie tylko chlebem się żyje ludzie mają prawo odpoczywać według zasady niedzielna praca w ……… się obraca i tylko tyle.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także