19.09.2019/11:49

KAiN 2019: Europa rusza na wojnę z plastikiem w przemyśle spożywczym!

Dyrektywa plastikowa będzie miała ogromne konsekwencje dla branży napojowej w Unii Europejskiej, w tym w Polsce - przekonywali podczas Kongresu Alkohole i Napoje 2019 przedstawiciele kancelarii prawnej Baker McKenzie.

Zdaniem mecenasów Łukasza Targoszyńskiego i Piotra Ciepieli, szok kosztowy związany z nowym prawem będzie skutkował zmniejszeniem rentowności przedsiębiorców oraz przerzuceniem części kosztów na konsumentów (wzrost cen). Rosnące koszty produkcji i utrzymania systemu przełożą się też na spadek konkurencyjności produktów w krajach trzecich.

Jednak, jak przekonywali przedstawiciele Baker McKenzie, nowe wymogi prawne mogą być szansą dla innowacyjnych firm. Skorzystają z tej szansy tylko podmioty, które znajdą sposób na wprowadzenie zmian przy minimalnym wkładzie finansowym.

Kolejny przewidywany skutek to bankructwo części małych i średnich przedsiębiorców. Będzie ono wynikać z wyższych kosztów produkcji, a także kosztów utrzymywania całego nowego systemu gospodarki odpadami (w tym tzw. rozszerzona odpowiedzialność producenta). Będą to niemałe koszty, szczególnie że od 2024 r. producenci opakowań na żywność, lekkich toreb na zakupy, pojemników na napoje o pojemności do 3 litró, opakowań i kubków na napoje (w tym zakrętek, pokrywek i wieczek), oraz paczek i owijek na żywność, będą ponosić koszty zbierania odpadów z tych produktów, ich transportu, przetwarzania i uprzątnięcia oraz koszty środków służących upowszechnieniu wiedzy dotyczącej tych produktów.

Eksperci z Baker McKenzie prognozują też, że wysoki jednorazowy koszt modernizacji linii produkcyjnych i relatywnie krótki czas na wprowadzenie zmian może wykluczyć z rynku część graczy.

Kluczowe daty związane z dyrektywą plastikową:
- transpozycja dyrektywy w prawie krajowym - do 3 lipca 2021 r.
- od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu określonych plastikowych produktów jednorazowego użytku oraz konieczność zastąpienia ich alternatywnymi produktami
- od 2024 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu pod warunkiem, że będą przymocowane na stałe do butelek i pojemników
- od 2025 r. butelki PET o pojemności do 3l muszą być wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu (rPET)
- również od 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść  77%
- od 2029 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść  90%
- od 2030 r. butelki plastikowe na napoje o pojemności do 3l muszą być wykonane w minimum 30% z materiału pochodzącego z recyklingu

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.