19.09.2019/11:40

KAiN: Polska i Chiny ważnym kierunkiem eksportowym dla mołdawskich win

Polska jest jednym z najważniejszych rynków eksportowych dla mołdawskich winiarzy. Obiecującym rynkiem są też Chiny – powiedział Andrian Digolean, b2b marketing expert, National Office for Vine and Wine podczas Kongresu Alkohole i Napoje.

Obecnie mołdawscy producenci win eksportują swoją produkcję do ponad 60 krajów. Przypomnijmy, że przed rosyjskim embargiem, które miało miejsce w 2006 roku, głównym kierunkiem eksportowym była Rosja. Obecnie – jak zauważa Andrian Digolean – jest to bardzo ryzykowny rynek, choć i tak eksport do tego kraju się odbywa.

Kluczowe rynki eksportowe to Polska, Czechy, Rumunia i Słowacja. W ub.r. Polska była pierwsza jeśli chodzi o ilość eksportowanych win butelkowanych. W tym roku jest podobnie, ale teraz jest z kolei na drugim miejscu jeśli chodzi o wartość eksportu. Rosja, Ukraina, Kazachstan i Białoruś to z kolei rynki ryzykowne. Natomiast drugim ważnym kierunkiem eksportowym są Chiny. Prowadzimy tam wiele działań promocyjnych. To bardzo obiecujący rynek dla naszych win – wyjaśnił Andrian Digolean.

Mołdawska branża winiarska ma około 5 tys. lat historii produkcji wina. Kraj jest szóstym w Europie, ze względu na produkcję win. – Jesteśmy w najlepszym okresie jeśli chodzi o produkcję i promocję win – zaznaczył Andrian Digolean.

W 2018 roku eksport win mołdawskich wyniósł 42,5 mln litrów. Wartość eksportu stanowiła ponad 66 mln euro. – To ważny sektor gospodarki, powstaje w nim 3 proc. PKB – dodał.

Od 2016 roku 65 podmiotów gospodarczych z trzech regionów winiarskich uzyskało certyfikat na produkcję win z chronionego obszaru geograficznego (ChOG). Obecnie do produkcji win z tego obszaru zgłoszono 8 600 ha winorośli, a wielkość produkcji win ChOG stanowi 10 proc. całkowitego zbioru.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.