13.01.2021/10:20

Właściciel Circle K zainteresowany przejęciem Grupy Carrefour! To może być jedna z największych akwizycji w historii handlu

W sektorze detalicznym może dojść do jednej z największych transakcji w ostatnim czasie. Firma Alimentation Couche-Tard z Kanady, czyli właściciel sieci Circle K, skierowała zapytanie do lidera francuskiego rynku, Grupy Carrefour, na temat potencjalnej akwizycji. Rozmowy na temat ewentualnego przejęcia Carrefoura są jeszcze na bardzo wczesnym etapie – podają DPA i Lebensmittel Zeitung.

Kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard oraz francuska grupa hipermarketów i supermarketów Carrefour potwierdziły rozmowy o możliwej transakcji. Na razie nie jest przesądzone, czy dojdzie do porozumienia. Obie strony w lakonicznych komunikatach stwierdziły, że rozmowy są na bardzo wczesnym etapie. Agencja prasowa Bloomberg informowała wcześniej, że Alimentation Couche-Tard rozważa przejęcie Carrefoura.

Carrefour jest obecnie wyceniany na francuskiej giełdzie na nieco poniżej 13 mld euro. Z kolei Couche-Tard jest wyceniany na giełdzie w Toronto na ok. 46 mld dolarów kanadyjskich (prawie 30 mld euro).

Alimentation Couche-Tard koncentruje się na sklepach ogólnospożywczych i stacjach benzynowych, a w ostatnich latach stale się rozwija poprzez przejęcia - najpierw w Kanadzie, a później w USA. Firma jest obecna w Europie od 2012 roku, ale koncentruje się na Stanach Zjednoczonych oraz regionie Azji i Pacyfiku. Ostatnio Couche-Tard próbował przejąć australijską firmę Caltex Australia, ale ta odrzuciła ofertę.

W Polsce sieć Circle K pojawiła się w 2012 r. Kanadyjczycy weszli do naszego kraju poprzez przejęcie firmy Statoil Fuel & Retail. Z kolei Carrefour zarządza w Polsce siecią ponad 900 sklepów w różnych formatach: hipermarketami, supermarketami, sklepami convenience, placówkami dyskontowo-hurtowymi (Supeco), sklepami osiedlowymi, specjalistycznymi (Galerie Alkoholi, Carrefour Bio) oraz sklepem internetowym. Carrefour jest także zarządcą 45 centrów i pasaży handlowych orazoraz 43 stacji paliw.

Ze względu na wczesny etap negocjacji, na razie trudno stwierdzić, czy ewentualna transakcja przejęcia Carrefoura przez ACT obejmowałaby także biznes Francuzów na polskim rynku. Warto podkreślić powiązania Carrefoura ze stacjami paliw w Polsce. Sieć mocno inwestuje w uruchamianie placówek pod szyldem Carrefour Express na stacjach innych operatorów. Na początku grudnia 2020 r. tego rodzaju sklepów było już ponad 80; w tym roku ich liczba może przekroczyć 100.

Przejęcie Carrefour, jak podkreślają zagraniczne media, może zwiększyć obecność Couche-Tard w Europie i Ameryce Południowej. W samej Europie Carrefour prowadzi 2900 supermarketów i ponad 700 hipermarketów spożywczych. W ostatnich latach Francuzi tracili pozycję na swoim rodzimym, francuskim rynku na rzecz takich konkurentów, jak Leclerc i niemieckie dyskonty Aldi i Lidl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także